Αποστολέας Θέμα: San martin  (Αναγνώστηκε 20891 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 13:34:31 μμ »
Έχουν όμως και δικά τους σχέδια







nearest open fuel station

Προφανώς με επιρροές από αλλού αλλά όχι homage. Άλλωστε το παντελώς original design είναι δύσκολο ακόμα και για επώνυμες εταιρείες.
Φυσικά ως φαίνεται ο κόσμος προτιμά να αγοράζει τα homage.
Πάντως δεν νομίζω ότι θα αργήσει ο καιρός που θα ξεχωρίσει η ηρα απο το σιτάρι. Ήδη βλέπουμε ποιοι Κινέζοι θέλουν το κατι παραπάνω και η San martin είναι μέσα σε αυτούς (γνώμη μου)
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Argo982001,sub50,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5464
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 13:43:42 μμ »
Μην με παρακαλάς Βασίλη... δεν το πουλάω  :D :D :D
:) :)  Θα σε τουμπάρω που θα πάει! Αλλά σοβαρά αυτό είναι όμορφο . Σε κάτι αλλά αναφέρομαι που έχω δει τύπου πανέρορέπλικες ,κάτι Tiffany blue op κτλπ κτλπ ..
friendly
0
funny
1
like
1
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
sub50,
Members reacted like:
sub50,
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: San martin
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 13:45:37 μμ »
Σόρρυ, φίλε Αλέξανδρε. Το original design είναι πανεύκολο, άμα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Δεν μιλάμε για παρθενογένεση, αλλά για μια σχεδιαστική προσέγγιση που να έχει λογική, συνέπεια και καλαισθησία. Αυτά τα σχέδια μου θυμίζουν κάτι εκδότες που σχεδιάζουν μόνοι τους τα εξώφυλλα γιατί δεν θέλουν να "πετάνε" λεφτά σε γραφίστες. Δεν έχουν κανένα κόνσεπτ, καμία σχεδιαστική λογική, καμία ομορφιά. Για την ακρίβεια, το μόνο που μου αρέσει είναι το caseback με το χταπόδι. Επειδή μάλιστα τυχαίνει να συνεργάζομαι πολλά χρόνια με Κινέζους κατασκευαστές, γνωρίζω ότι δεν θέλουν να αναθέτουν οτιδήποτε σε μη Κινέζο σχεδιαστή. Κι ας είναι 50 χρόνια πίσω στην αισθητική. Κι ας είναι ο σχεδιασμός το 1/100 του τελικού κόστους του προϊόντος.
Η μόνη που διαφοροποιείται είναι η AVI-8, που έχει βγάλει μοντέλα στα οποία πραγματικά έχει επενδύσει στη σχεδίαση.
Κάποια στιγμή θα μεταφέρω ένα νήμα με microbrands που είχα φτιάξει για να δούμε τι "διαμάντια" έχουν φτιαχτεί, που εννοείται πως κανένα δεν είναι κινεζικό.

DAN HENRY

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9802
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 13:47:53 μμ »
Ωραίος Αλέξανδρε!!!
Συμφωνώ απόλυτα!
Αυτό είναι που πιστεύω κι εγώ, ότι τουλάχιστον κάνουν μια προσπάθεια για το κάτι παραπάνω.
Επίσης πολύ σωστή η παρατήρηση ότι και ο περισσότερος κόσμος μάλλον εξακολουθεί να προτιμά τα πιο καθαρά αντίγραφα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 14:01:45 μμ »
Μην παρεξηγηθώ δεν είπα ότι είναι όμορφα ή άσχημα (εμένα μόνο το 3ο μου αρέσει) αλλά είναι μια ένδειξη ότι κάνουν μια κάποια προσπάθεια. Baby steps μεν αλλά steps όπως και να το κάνουμε.
Το θέμα είναι ότι αυτά δεν πουλάνε όσο πουλάνε τα homage που φτιάχνουν. Είναι επειδή δεν είναι όμορφα αρκετά? Επειδή είναι ακριβότερα και ο κόσμος δεν θέλει να δίνει πολλά για κάτι κινέζικο?
Μήπως γιατί κατά βάση το ωρολογοφιλο αγοραστικό κοινό είναι σε ένα μεγάλο βαθμό πολύ συντηρητικό και προτιμά γνώριμες "φόρμες" παρά κάτι καινούριο και διαφορετικό?
Υποθέτω ότι δεν είναι δύσκολο στην San Martin να προσλάβει έναν σχεδιαστή και με 50 εργοστάσια δίπλα της να φτιάξει γρήγορα αποκλειστικά δικά της σχέδια. Το δύσκολο είναι να τα πουλήσει γιατί θα είναι ακριβότερα και το αγοραστικό κοινό δεν είναι έτοιμο για ακριβά κινέζικα
(εκτός αν το ακριβό κινέζικο είναι ευρωπαϊκή micro που τότε ξεχνάμε ότι είναι κινέζικο)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sub50,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146804
  • kk
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 14:09:12 μμ »
Ακόμα αυτό θέλει ο πελάτης και αυτό προσφερουν
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5464
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 14:16:43 μμ »

Μήπως γιατί κατά βάση το ωρολογοφιλο αγοραστικό κοινό είναι σε ένα μεγάλο βαθμό πολύ συντηρητικό και προτιμά γνώριμες "φόρμες" παρά κάτι καινούριο και διαφορετικό?

Θα πρόσθετα το ανώριμο ωρολογόφιλο κοινό . 
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
^Deadly_Sin^,,
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: San martin
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 15:47:31 μμ »
Μην παρεξηγηθώ δεν είπα ότι είναι όμορφα ή άσχημα (εμένα μόνο το 3ο μου αρέσει) αλλά είναι μια ένδειξη ότι κάνουν μια κάποια προσπάθεια. Baby steps μεν αλλά steps όπως και να το κάνουμε.
Το θέμα είναι ότι αυτά δεν πουλάνε όσο πουλάνε τα homage που φτιάχνουν. Είναι επειδή δεν είναι όμορφα αρκετά? Επειδή είναι ακριβότερα και ο κόσμος δεν θέλει να δίνει πολλά για κάτι κινέζικο?
Μήπως γιατί κατά βάση το ωρολογοφιλο αγοραστικό κοινό είναι σε ένα μεγάλο βαθμό πολύ συντηρητικό και προτιμά γνώριμες "φόρμες" παρά κάτι καινούριο και διαφορετικό?
Υποθέτω ότι δεν είναι δύσκολο στην San Martin να προσλάβει έναν σχεδιαστή και με 50 εργοστάσια δίπλα της να φτιάξει γρήγορα αποκλειστικά δικά της σχέδια. Το δύσκολο είναι να τα πουλήσει γιατί θα είναι ακριβότερα και το αγοραστικό κοινό δεν είναι έτοιμο για ακριβά κινέζικα
(εκτός αν το ακριβό κινέζικο είναι ευρωπαϊκή micro που τότε ξεχνάμε ότι είναι κινέζικο)

Μα δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, συζήτηση κάνουμε. Όλα αυτά που αναφέρεις, λοιπόν, συνηγορούν σε αυτό που είπα, ότι δηλαδή δεν ενδιαφέρονται να δημιουργήσουν, όπως κάνει μέχρι και η τελευταία ευρωπαϊκή εταιρεία, αλλά μόνο να εισπράξουν.
Δεν γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να προσλάβουν (και να εμπιστευτούν) σχεδιαστές για να φτιάξουν δικά τους σχέδια, γιατί αυτό δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων, αλλά και ζήτημα νοοτροπίας, κουλτούρας και αισθητικής. Eξ ου λοιπόν γιατί αυτά τα baby steps, που λες, είναι προς τη λάθος κατεύθυνση, αφού τα ρολόγια που δεν βασίζονται σε αντιγραφές είναι από αδιάφορα έως κακόγουστα. Εμ, δεν θα τους αποδώσουμε και τα εύσημα γι αυτό.

Μήπως γιατί κατά βάση το ωρολογοφιλο αγοραστικό κοινό είναι σε ένα μεγάλο βαθμό πολύ συντηρητικό και προτιμά γνώριμες "φόρμες" παρά κάτι καινούριο και διαφορετικό?

Δηλαδή το HELM που αντέγραψαν παραπάνω είναι γνώριμο στο αγοραστικό κοινό;  :D :D
friendly
1
funny
0
like
1
wow
0
Members reacted friendly:
Beastaras,
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: San martin
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 15:57:53 μμ »
Ακόμα αυτό θέλει ο πελάτης και αυτό προσφερουν

Μα για κάποιον άσχετο, το να πάρει από το ebay ένα ρολόι San Martin για να φοράει, είναι μια χαρά. Αλλά δε βλέπω για ποιον λόγο μπορoύν να χαίρουν εκτίμησης από ωρολογόφιλους τέτοιες εταιρείες.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,Argo982001,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146804
  • kk
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #114 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 16:02:23 μμ »
Είναι καλή τιμή και δίνει πολλά
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9802
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #115 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 16:04:39 μμ »
Εγώ πάντως Κοσμά το χαίρομαι σαν μια ωραία εναλλακτική αυτό που πήρα. Πολύ περισσότερο που δεν είναι καθαρό homage. Εννοείται ότι ποτέ δεν το έπαιξα ορολογόφιλος, αλλά ούτε το πήρα μόνο σαν vfm. Τώρα βέβαια, αν περάσει λίγος καιρός θα έχω μια πιο αντικειμενική άποψη.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
,
No reactions
My way...

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: San martin
« Απάντηση #116 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 16:13:03 μμ »
Εγώ πάντως Κοσμά το χαίρομαι σαν μια ωραία εναλλακτική αυτό που πήρα. Πολύ περισσότερο που δεν είναι καθαρό homage. Εννοείται ότι ποτέ δεν το έπαιξα ορολογόφιλος, αλλά ούτε το πήρα μόνο σαν vfm. Τώρα βέβαια, αν περάσει λίγος καιρός θα έχω μια πιο αντικειμενική άποψη.

Μάλλον το θέμα μου είναι περισσότερο ιδεολογικό!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #117 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 16:15:37 μμ »
Εννοώ ότι δεν τα ανέφερα ως παράδειγμα υψηλού design, όχι ότι θα παρεξηγηθώ με τη κακή έννοια  :D
Δεκτά αυτά που λες, ειδικά περί κουλτούρας που είναι κάτι το οποίο δεν είχα λάβει σαν παράδειγμα.

Όσον αφορά τα helm εδω μπορεί να μη τα τιμάμε αλλά περιμένεις μήνες να έρθει το νουμερο σου για να μπορείς να παραγγείλεις ένα, γίνεται χαμός με αυτά. Είναι αρκετά γνωστά σε όσους ασχολούνται.
Ίσως κιόλας είναι ένας λόγος που επέλεξε να το κάνει αυτό η San martin, αντί κάποιος να περιμένει μήνες για το helm να μπορεί να πάρει άμεσα κάτι παρόμοιο.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #118 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 16:16:43 μμ »
Please delete
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146804
  • kk
    • Προφίλ
Απ: San martin
« Απάντηση #119 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 16:16:48 μμ »
Δεν φημίζονται για το design τους,οι Κινέζοι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions