Αποστολέας Θέμα: KING SEIKO  (Αναγνώστηκε 6011 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dante80

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3385
  • (╯°□°)╯︵ ┻━┻
    • Προφίλ
KING SEIKO
« στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 15:45:14 μμ »
Ο Βασιλιάς επιστρέφει!!

The Return of the King with the revived King Seiko KSK SJE083



Γενάρη η άφιξη, δυστυχώς 3000 κομμάτια. ~3.200€ αναμένεται.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 15:54:04 μμ »
Τώρα 3000 και limited ? Δηλαδή τα 1000 τι είναι .....τα 500?Απο τα λιγοστά πράγματα που με ενοχλούν στη  Seiko αλλα πααααααρα πολύ.Το ρολόι βέβαια κλασική ομορφιά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 16:01:40 μμ »
Και τώρα δηλαδή έχουμε, Seiko ,έχουμε King Seiko ,έχουμε Grand Seiko...
Και αυτό είναι καλό τώρα...

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 275
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 18:09:30 μμ »
6l35   +15/-10
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgiosfragos

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 320
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 19:59:36 μμ »
πολύ όμορφο, όποιος το πάρει θα είναι τυχερός
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
δώστε σανό

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 20:16:39 μμ »
Τώρα 3000 και limited ? Δηλαδή τα 1000 τι είναι .....τα 500?Απο τα λιγοστά πράγματα που με ενοχλούν στη  Seiko αλλα πααααααρα πολύ.Το ρολόι βέβαια κλασική ομορφιά.

Σωστός και μαζί σου. Αυτό με τα LE έχει αρχίσει να φθίνει και στα μάτια μου και τείνω να αναζητώ το "ξεχωριστό" σε κομμάτια που δεν χαρακτηρίζονται έτσι αλλά (LE) ξεφεύγουν της προσοχής των πολλών. Και δεν το λέω μόνο για τη SEIKO ή και για τις "μεγάλες" εταιρείες γενικά, αλλά τέτοια παρόμοια κάνουν και οι mikrobrand όταν βγάζουν το ίδιο ρολόι ανά 500 τεμάχια ως LE και σε κάθε έκδοση αλλάζουν απλώς τα χρώματα... Δε θα της κατηγορήσω γιατί τα μεγέθη είναι διαφορετικά, θέλω όμως να βγάζουν όμορφα ρολόγια.

Έκανα κάποιες επιπλέον σκέψεις με αφορμή το σχόλιο σου. Για το μέγεθος της SEIKO και των αγορών που απευθύνεται, έχει ένα νόημα ο αριθμός. Δηλαδή και τα 3.000 δε θα προλάβουν να βγουν και θα πουληθούν, στην Ελλάδα αν θα έρθουν 10 κομμάτια θα είναι θαύμα. Θα πω όμως και το άλλο, θα προτιμούσα να έβγαζε 3000 κομμάτια και να ΜΗΝ τα ονόμαζε LE, τότε οι ενδιαφερόμενοι που θα το αποκτούσαν θα ένιωθαν -συνήθως εκ των υστέρων- πολύ τυχεροί.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς 3000 κομμάτια θα εξαφανιστούν και γύρω στα 5.000.000 ευρώ θα μπουν στα ταμεία της SEIKO από ένα ρολόι.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 21:09:14 μμ »
Ντροπή στην Seiko!!
Αυτό έχω μόνο να πώ..........
(Όσοι γνωρίζουν τί εστί "King Seiko", θα καταλάβουν γιατί το λέω)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 21:50:01 μμ »
Ντροπή στην Seiko!!
Αυτό έχω μόνο να πώ..........
(Όσοι γνωρίζουν τί εστί "King Seiko", θα καταλάβουν γιατί το λέω)
Επειδή οι γνώσεις μου είναι λίγες , μπορείς να μου πεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dante80

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3385
  • (╯°□°)╯︵ ┻━┻
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 23:21:36 μμ »
Επειδή οι γνώσεις μου είναι λίγες , μπορείς να μου πεις

Νομίζω πως αναφέρεται στο γεγονός πως η ποιότητα του μηχανισμού είναι αναντίστοιχη με το όνομα και ιστορία της KS. Δλδ...+15 sec / -10 sec σε σημερινό KS?

Μπορεί να κάνω λάθος φυσικά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 00:11:46 πμ »
Στους κύκλους των θιασωτών της εταιρείας, αλλά και αρκετών ειδημόνων συλλεκτών, τα  King Seiko είναι εφάμιλλα των GS.
Άλλωστε οι δύο σειρές ήταν το αποτέλεσμα των προσπαθειών "εσωτερικού ανταγωνισμού" προκειμένου να υλοποιηθεί "το καλύτερο ρολόι της εταιρείας" !

Η συγκεκριμένη αναβίωση του ονόματος "King" , είναι για εμένα ανακόλουθη του βάρους του ονόματος.  Δεν μπορώ να αναφερθώ στα της ποιότητας κατασκευής εάν δεν το δω, αλλά η χρήση και μόνο της 6L35 ( μιας μεσαίας καλιμπρας στην γκάμα) είναι αποτρεπτικός παράγοντας...

Εκτός κι αν η μηχανή έχει δεχτεί ιδιαίτερη περιποίηση για την βελτίωση της χρονομετρίας της (που θα έπρεπε σε αυτή την κατηγορία τιμής), είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ η χρήση της σε ρολόι που γράφει κάπου στο dial "King Seiko" .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 00:32:38 πμ »



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146832
  • kk
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 00:53:56 πμ »
Η συγκεκριμένη αναβίωση του ονόματος "King" , είναι για εμένα ανακόλουθη του βάρους του ονόματος.  Δεν μπορώ να αναφερθώ στα της ποιότητας κατασκευής εάν δεν το δω, αλλά η χρήση και μόνο της 6L35 ( μιας μεσαίας καλιμπρας στην γκάμα) είναι αποτρεπτικός παράγοντας..


Τιμη αγοράς?Ποια έπρεπε να φοράει,κατα τη γνωμη σου?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:03:00 πμ »
Στους κύκλους των θιασωτών της εταιρείας, αλλά και αρκετών ειδημόνων συλλεκτών, τα  King Seiko είναι εφάμιλλα των GS.
Άλλωστε οι δύο σειρές ήταν το αποτέλεσμα των προσπαθειών "εσωτερικού ανταγωνισμού" προκειμένου να υλοποιηθεί "το καλύτερο ρολόι της εταιρείας" !

Η συγκεκριμένη αναβίωση του ονόματος "King" , είναι για εμένα ανακόλουθη του βάρους του ονόματος.  Δεν μπορώ να αναφερθώ στα της ποιότητας κατασκευής εάν δεν το δω, αλλά η χρήση και μόνο της 6L35 ( μιας μεσαίας καλιμπρας στην γκάμα) είναι αποτρεπτικός παράγοντας...

Εκτός κι αν η μηχανή έχει δεχτεί ιδιαίτερη περιποίηση για την βελτίωση της χρονομετρίας της (που θα έπρεπε σε αυτή την κατηγορία τιμής), είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ η χρήση της σε ρολόι που γράφει κάπου στο dial "King Seiko" .

Χωρίς παρεξήγηση και ρωτάω με κάθε ειλικρίνεια και θετική διάθεση, μήπως την μπερδεύεις με την 6R35;
Η 6L35 είναι από τις λεπτότερες μηχανές της Seiko και αν και χρησιμοποιήθηκε στη σειρά Presage (σε πολύ ακριβά μοντέλα όμως) προέρχεται από τα Credor. Δεν νομίζω πως δεν είναι άξια μηχανή. Το πάχος της είναι μόλις 3,6mm για αυτό και το συνολικό πάχος του ρολογιού είναι στο 11,4mm.
Προσωπικά ούτε τη χρονομετρία στο +15/-10 μου φαίνεται άσχημη. Έχουν υπάρξει ραφιναρισμένες εκδόσεις της που μπορούν να κατέβουν σε ελαφρώς χαμηλότερες τιμές αλλά όπως είναι πετυχαίνει 50 ώρες αυτονομίας στα 28.800.
Κατά τη γνώμη μου είναι μηχανή από το πάνω ράφι της Seiko, εξελιγμένη από τις 4L35 και 4L75 με τη διαφορά ότι φοράει ένα έξτρα ρουμπίνι (26). Αν σκεφθείς δε ότι ο χαρακτήρας του ρολογιού απαιτούσε μια λεπτή γραμμή πιστεύω πως δεν επιλέχθηκε τυχαία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38654
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:14:16 πμ »
Στους κύκλους των θιασωτών της εταιρείας, αλλά και αρκετών ειδημόνων συλλεκτών, τα  King Seiko είναι εφάμιλλα των GS.
Άλλωστε οι δύο σειρές ήταν το αποτέλεσμα των προσπαθειών "εσωτερικού ανταγωνισμού" προκειμένου να υλοποιηθεί "το καλύτερο ρολόι της εταιρείας" !

Η συγκεκριμένη αναβίωση του ονόματος "King" , είναι για εμένα ανακόλουθη του βάρους του ονόματος.  Δεν μπορώ να αναφερθώ στα της ποιότητας κατασκευής εάν δεν το δω, αλλά η χρήση και μόνο της 6L35 ( μιας μεσαίας καλιμπρας στην γκάμα) είναι αποτρεπτικός παράγοντας...

Εκτός κι αν η μηχανή έχει δεχτεί ιδιαίτερη περιποίηση για την βελτίωση της χρονομετρίας της (που θα έπρεπε σε αυτή την κατηγορία τιμής), είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ η χρήση της σε ρολόι που γράφει κάπου στο dial "King Seiko" .

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38654
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 01:21:48 πμ »
Χωρίς παρεξήγηση και ρωτάω με κάθε ειλικρίνεια και θετική διάθεση, μήπως την μπερδεύεις με την 6R35;
Η 6L35 είναι από τις λεπτότερες μηχανές της Seiko και αν και χρησιμοποιήθηκε στη σειρά Presage (σε πολύ ακριβά μοντέλα όμως) προέρχεται από τα Credor. Δεν νομίζω πως δεν είναι άξια μηχανή. Το πάχος της είναι μόλις 3,6mm για αυτό και το συνολικό πάχος του ρολογιού είναι στο 11,4mm.
Προσωπικά ούτε τη χρονομετρία στο +15/-10 μου φαίνεται άσχημη. Έχουν υπάρξει ραφιναρισμένες εκδόσεις της που μπορούν να κατέβουν σε ελαφρώς χαμηλότερες τιμές αλλά όπως είναι πετυχαίνει 50 ώρες αυτονομίας στα 28.800.
Κατά τη γνώμη μου είναι μηχανή από το πάνω ράφι της Seiko, εξελιγμένη από τις 4L35 και 4L75 με τη διαφορά ότι φοράει ένα έξτρα ρουμπίνι (26). Αν σκεφθείς δε ότι ο χαρακτήρας του ρολογιού απαιτούσε μια λεπτή γραμμή πιστεύω πως δεν επιλέχθηκε τυχαία.

Θα απαντήσει. Εμείς, ακούμε να μαθαίνουμε, μια και η γνώση, τουλάχιστον η δική μου σε αυτά, είναι ένα απόλυτο μηδενικό.  :(

Πάντως, σχεδόν 2 λεπτά την εβδομάδα για ρολόι επιπέδου, ακούγεται πολύ ΙΜΟ.  :(

Και οι 50 ώρες, με τις 40 να κυκλοφορούν ευρέως, και σε μικρότερης τιμης ρολόγια ( ....αλήθεια, πόσο πάει αυτό ? ), δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό. ::)

Αν δε αυτό το προϊόν, είναι αποτέλεσμα "ανταγωνισμού", άρα, θα μπορούσε να είναι αυτό το καλό, και όχι το άλλο, το κάνει πιο βαρύ στην σύγκριση, και κάτι κάπου δεν κολλάει.

Αναμένομεν   ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.