Αποστολέας Θέμα: KING SEIKO  (Αναγνώστηκε 6004 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 02:53:07 πμ »
Χωρίς παρεξήγηση και ρωτάω με κάθε ειλικρίνεια και θετική διάθεση, μήπως την μπερδεύεις με την 6R35;
Η 6L35 είναι από τις λεπτότερες μηχανές της Seiko και αν και χρησιμοποιήθηκε στη σειρά Presage (σε πολύ ακριβά μοντέλα όμως) προέρχεται από τα Credor. Δεν νομίζω πως δεν είναι άξια μηχανή. Το πάχος της είναι μόλις 3,6mm για αυτό και το συνολικό πάχος του ρολογιού είναι στο 11,4mm.
Προσωπικά ούτε τη χρονομετρία στο +15/-10 μου φαίνεται άσχημη. Έχουν υπάρξει ραφιναρισμένες εκδόσεις της που μπορούν να κατέβουν σε ελαφρώς χαμηλότερες τιμές αλλά όπως είναι πετυχαίνει 50 ώρες αυτονομίας στα 28.800.
Κατά τη γνώμη μου είναι μηχανή από το πάνω ράφι της Seiko, εξελιγμένη από τις 4L35 και 4L75 με τη διαφορά ότι φοράει ένα έξτρα ρουμπίνι (26). Αν σκεφθείς δε ότι ο χαρακτήρας του ρολογιού απαιτούσε μια λεπτή γραμμή πιστεύω πως δεν επιλέχθηκε τυχαία.

Ευχαριστώ για την επισήμανση Στέφανε! Ομολογώ πως μπερδεψα λίγο τις εξάρες... :( :( :(
(Μάλλον φταίει το ξενύχτι...).
Όντως η 6L προέρχεται από την οικογένεια 4L, με μια επισήμανση εδώ: πρώτα χρησιμοποιήθηκε σε μια ακριβή σειρά Presage και κατόπιν μεταπήδησε στα Credor.
Η ιστορία των 4L μηχανών είναι αρκετά "περίεργη" και ενδιαφέρουσα (λόγω και της σχέσης με την Soprod ) λόγω σύντομου βίου..... ;)

Όμως, μένω σταθερός στην άποψη μου πως είναι "ατόπημα" το λανσάρισμα ενός μοντέλου που φέρει το όνομα "King Seiko" με μηχανή που έχει επίσημη χρονομετρία  +15/-10...
Σίγουρα η μηχανή στην πράξη μπορεί να κρατάει καλύτερους χρόνους, ΑΛΛΑ: με αυτό το όνομα δεν παίζεις!!!!!!


Ζητώ ταπεινά συγγνώμη για την παρανόηση μου σχετικά με τις καλιμπρες και υπόσχομαι να αυτοτιμωρηθώ  :-X :-X :-X
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 03:49:18 πμ »
Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν από 2-3 χρόνια όταν παρουσιάστηκε στη Baselworld 2018 για πρώτη φορά σε ένα Seiko Presage που ξεπέρναγε τις 2000€. Δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες καθώς θεωρούνε κοινή οικογένεια τις μηχανές 4L/6L. Μου είχε μείνει στη μνήμη πάντως ότι στο άρθρο εκείνο έγραφε πως για πρώτη φορά στην ιστορία της SEIKO έχουμε περίπτωση όπου μηχανή μεταπηδάει από ακριβότερη σειρά σε φθηνότερη. Μπορεί η αναφορά να αφορούσε μηχανή 4L, δε θέλω να είμαι απόλυτος και άντε ψάξε τώρα να βρεις εκείνο το άρθρο, δε θυμάμαι καν την ιστοσελίδα.

Πάντως δεν είναι σπάνιο στις καλές Ιαπωνικές μηχανές που δουλεύουν στα 28.800 να αναφέρονται τιμές μεγάλου εύρους στη χρονομετρία.

Στο φίλο μου το Γιώργο θέλω να πω πως είναι τεράστιο επίτευγμα να μεγαλώνεις όχι κατά 10 αλλά ακόμη και 2-3 ώρες την αυτονομία, ιδιαίτερα δε όταν μιλάμε για μηχανές των 3,69 χιλιοστών. Αν σκεφτείς ότι η premium Miyota 9012/9015 που φορά το Grand Turing στα 28.800 έχει 42 ώρες με πάχος μηχανής τα 3,90 χιλιοστά και το εργοστασιακό εύρος χρονομετρίας είναι -10/+30 (δε ξέρω αν θυμόσαστε στη πράξη ποια ήταν η ακρίβεια, αν όχι σας θυμίζω πως ήταν -3 sec/εβδομάδα, καμία σχέση δηλαδή με τη ακραία δοθήσα τιμή στο -10/μέρα).
Το πάχος της μηχανής έχει επίδραση στις επιδόσεις αυτονομίας. Η συγκεκριμένη αυτή σύγχρονη μηχανή (6L35) παραδόθηκε το 2018 με 45 ώρες αυτονομία και σήμερα στο King Seiko ανέβηκε στις 50, πράγμα που σημαίνει πως όντως έχει γίνει κάποια επιπλέον "δουλίτσα".

Η 6L35 είναι αντίστοιχων διαστάσεων με την ΕΤΑ 2892 και παρόμοιων τεχνικών χαρακτηριστικών με εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική. Υπήρχε μια φήμη ότι η SEIKO την κατασκεύασε ειδικά για να πουληθεί/χρησιμοποιηθεί από τους Ελβετικούς οίκους ρολογιών, δε ξέρω όμως αν υπάρχει τέτοια υλοποίηση.

Κλείνω με αυτό, πολλά Grand Seiko έχουν πάχος 13mm και ενώ έχουν μηχανάρες, αυτές δεν είναι της κατηγορίας slim line. Φαντάζομαι λοιπόν ότι υπάρχουν κάποιοι σχεδιαστικοί περιορισμοί και δε μπορείς να τα έχεις όλα.

Βρήκα και ένα ενδιαφέρον βιντεάκι από τη παρουσίαση του Presage του 2018 στο οποίο πρώτο-τοποθετήθηκε και το οποίο δανείστηκε το ψευδώνυμο του από το αντίστοιχο της Grand Seiko "Snowflake"... Μπορεί να μην είναι Grand Seiko, δεν είναι ούτε King Seiko αλλά από όπου και να το δεις είναι ρολογάρα. Για μένα αν κάποιος είναι συλλέκτης και κυρίως φίλος της Ιαπωνικής σχολής αυτά είναι τα ρολόγια που αξίζει να έχεις στη συλλογή σου, να τα εντοπίσεις εγκαίρως και να τα αποκτήσεις σε "νορμάλ" τιμές. Τα υπόλοιπα αν έχεις λεφτά, αυτονόητα θα είναι και καλά ρολόγια. Το να βρεις όμως ρολόι στη κατηγορία των 2-2.500 που αν είχαν ένα ελβετικό λογότυπο θα στοίχιζαν ακόμη και τριπλάσια χρήματα... ε, αυτό είναι σπουδαίο.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 07:37:14 πμ »
Η 6L35 που τοποθετείται στο νέο King Seiko έχει 45 ώρες και όχι 50.
(Σύμφωνα τουλάχιστον με το τί αναφέρει η ίδια η σεικο στο σάιτ της).

Σίγουρα η αυτονομία αλλά και η χρονομετρία μιας μηχανής έχει πολλούς παράγοντες που πρέπει να προσμετρηθούν. Είχα διαβάσει πρίν λίγο καιρό ένα εξαιρετικό άρθρο στο σάιτ "watchesbysjx" που παρακολουθώ τακτικά , σχετικά με το θέμα της χρονομετρίας και του παράγοντες που επηρεάζουν τον σχεδιασμό μιας μηχανής. Για όποιον έχει όρεξη για μελέτη είναι πολύ ενδιαφέρον :
https://watchesbysjx.com/2020/01/quantifying-performance-movement-design.html
Και :
https://watchesbysjx.com/2020/12/quantifying-performance-movement-design-hdf.html

Και δυο λόγια για το "πάχος" των μηχανών στα GS, μιας και αναφέρθηκε (Συγγνώμη προκαταβολικά για το off-topic ) :
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που ασχολείται με την ωρολογοποιία, να πιστεύει ότι η Grand Seiko δεν μπορεί να φτιάξει λεπτοτατους μηχανισμούς!?!?
Όμως ένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των Ιαπωνικών προϊόντων γενικότερα είναι η αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο.
Έτσι και οι καλιμπρες των GS, πρέπει να μην ξεφεύγουν από κάποια αυστηρά κριτήρια αντοχής και αξιοπιστίας. Και σε αυτό παίζει ρόλο και το "robustness" των εξαρτημάτων τούς.... ;)
Φυσικά και δεν είναι slim οι καλιμπρες που μπαίνουν στα GS (αν και υπάρχουν και τέτοιες), αλλά δεν είναι ο μοναδικός λόγος που τα ρολόγια ως επί το πλείστον είναι περίπου στα 13mm.
Δείτε λίγο το "βάθος" του dial σε ένα GS, παρατηρήστε το, δείτε και την τοποθέτηση των δεικτών, και θα καταλάβετε...... ;) ;) ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 10:11:18 πμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38654
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 13:16:34 μμ »

https://watchesbysjx.com/2020/01/quantifying-performance-movement-design.html


Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο.

Αν ξέρεις από ρολόγια, και το πως λειτουργούν, ΕΔΩ βλέπεις κάποιες παραμέτρους που είναι ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΕΣ !

Και μετά, μπορείς να κρίνεις κάποια προϊόντα, που "πλασάρονται" για Νο 1, αλλά....................... ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38654
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 13:34:30 μμ »
.............
Στο φίλο μου το Γιώργο θέλω να πω πως είναι τεράστιο επίτευγμα να μεγαλώνεις όχι κατά 10 αλλά ακόμη και 2-3 ώρες την αυτονομία, ιδιαίτερα δε όταν μιλάμε για μηχανές των 3,69 χιλιοστών. Αν σκεφτείς ότι η premium Miyota 9012/9015 που φορά το Grand Turing στα 28.800 έχει 42 ώρες με πάχος μηχανής τα 3,90 χιλιοστά και το εργοστασιακό εύρος χρονομετρίας είναι -10/+30 (δε ξέρω αν θυμόσαστε στη πράξη ποια ήταν η ακρίβεια, αν όχι σας θυμίζω πως ήταν -3 sec/εβδομάδα, καμία σχέση δηλαδή με τη ακραία δοθήσα τιμή στο -10/μέρα).
Το πάχος της μηχανής έχει επίδραση στις επιδόσεις αυτονομίας. Η συγκεκριμένη αυτή σύγχρονη μηχανή (6L35) παραδόθηκε το 2018 με 45 ώρες αυτονομία και σήμερα στο King Seiko ανέβηκε στις 50, πράγμα που σημαίνει πως όντως έχει γίνει κάποια επιπλέον "δουλίτσα".


Να ανοίξουμε ( ....εσύ  ;) ), ένα θέμα με αυτά. Να μην χαλάσουμε αυτό. Στο χάλασμα, είμαι ειδικός.  ;D



Το νημα αν θέλεις να χαλάσεις, ;)
Αν θέλεις το θέμα να «αδειάσεις», ;D
Ξέρεις ποιον πρέπει να φωνάξεις, ;)
Να αλλοιώσει τις εκφράσεις.  :P



Ειμαι ο μόνος σταθερός, 8)
Και εννοείται βλαβερός, ;D
Ν’ αλλάζω τα νοήματα, ::)
Με άλλου είδους "ποιήματα".  :P



Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα, ουτε ξέρω να το ψάξω, αλλά το πώς σχεδιάζεται μια μηχανή, και οι βασικές αρχές της, είναι άκρως ενδιαφέρουσες, και επειδή είχα μία "εκπαίδευση" καποια εποχή, μπορούμε να τα πούμε.

Και να βάλουμε και μετάφράσεις από αυτά τα αρθρα.



friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Spyoly,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 13:48:29 μμ »
Πάντως να πω -γιατί ξαναδιάβασα αυτό που έγραψα- πως δεν εννοώ ότι το πάχος ευθύνεται για μικρές αυτονομίες. Εννοώ προφανώς πως με μικρό πάχος περιορίζεις τη δυνατότητα να αναπτύξεις μηχανολογικές αρχιτεκτονικές που θα επεκτείνουν την αυτονομία όταν ήδη έχει φτάσει έναν "x" αριθμό ωρών.

Και για να συμμαζευτώ να ομολογήσω πως οι δικές μου γνώσεις είναι πολύ επιφανειακές αποτέλεσμα ανάγνωσης άρθρων. Δεν έχω ασχοληθεί εξειδικευμένα ούτε εγκυκλοπαιδικά με το θέμα κινητήρας ρολογιού. Όμως απλά και επιφανειακά με βρίσκει σύμφωνο η χρήση μια λεπτής μηχανής σε ένα ρολόι που πρέπει να γίνει εκ φύσεως λεπτό και από τα λίγα που έχω διαβάσει το συνδετικό γράμμα L (αντί του R) παραπέμπει σε καλής κλάσης μηχανές.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 08, 2023, 15:32:25 μμ »
The Intriguing Tortoise Shell Dial Of The King Seiko SPB365

Case: 37mm diameter x 12.1mm height - stainless steel, brushed and polished - faceted lugs -polished and bevelled bezel - crown and sealed caseback with King Seiko emblem - box-shaped sapphire crystal with anti-reflective coating - 100m water-resistance
Dial: brown gradient with hexagonal shapes inspired by tortoise shells - applied faceted and polished indices - double textured index at 12 o’clock - broad razor-edge hour and minute hands - needle-like central seconds hand - applied Seiko logo
Movement: Seiko calibre 6R31 - in-house, automatic winding - 24 jewels - 21,600vph - 72h power reserve - 4,800 A/m - accurate to +15/-25 seconds per day - central hours, minutes, seconds
Bracelet/Strap: seven-link stainless steel bracelet - additional black leather strap sourced from sustainable LWG-certified tanneries with King Seiko clasp
Availability: limited edition of 1,200 pieces - available from February 2023 at Seiko boutiques and retail partners worldwide
Price: EUR 2,000


KIKKOUMON
What separates this reference SPB365 from those currently in the King Seiko collection is its fascinating textured dial. Using a gradient coppery brown colour, the hexagonal shapes on the dial are inspired by a traditional Japanese pattern known as Kikkoumon. The Kikkoumon, in turn, takes its design cues from the geometrical shapes, or scutes, found on tortoise shells. A symbol of longevity and prosperity, the six-sided chelonian shape is also associated with samurai armour. Taking the turtle analogy one step further, it turns out that King Seiko was born in the Kameido section of Tokyo. Surrounded by rivers and streams, Kameido is also known as Tortoise Island.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 17:47:28 μμ »
Seiko Introduces Three New King Seiko Models, Plus a Special Edition

Continuing its celebration of 110 years of wristwatchmaking, Seiko is introducing three new King Seiko executions and a special edition. In 1913, Kintaro Hattori introduced the first Japanese wristwatch christened the “Laurel”. The traditional brand announced earlier this year that 2023 will see a host of special edition timepieces commemorating this milestone event.

With its eye-catching dial, the Seiko Watchmaking 110th Anniversary King Seiko Limited Edition takes center stage. The dark brown gradient watch face, covered by a box-shaped sapphire crystal, is inspired by an ancient Japanese geometric pattern known as Kikkoumon, which mimics the hexagonal shape of a tortoise shell. The design is a nod to the 1960s origins of King Seiko, which was born at a facility in the Kameido section of Tokyo, once known as Kameshima, an area bounded by rivers and streams and called “Tortoise Island.

Water-resistant to 100 meters and protected against magnetic fields up to 4,800 A/m, the stainless steel case measures 37.0 x 12.1 mm and is characterized by the signature bold lugs with pronounced angles and white flat surfaces, all with mirror and hairline finishing. Limited to 1,200 pieces, the Reference SPB365 is powered by the tried-and-tested self-winding movement 6R31 with a power reserve of 70 hours and a stop seconds function.

Pricing for the Seiko Watchmaking 110th Anniversary King Seiko Limited Edition (ref. SPB365) is marked at approximately $2,100 when converted into USD. Each watch comes with an additional leather strap with a King Seiko clasp.

In addition to the former, Seiko is also debuting three new executions of the regular King Seiko, a premium collection that originated in 1965 and was re-introduced in 2021. While the first revival featured 37mm diameter cases and excluded the date, the new King Seiko SPB369, SPB371 and SPB373 have upsized 39 mm steel cases with a height of 11.7 mm as well as a date indication at 3 o’clock. Water-resistant to 100 meters and protected against magnetic fields up to 4,800 A/m, the steel case also features some design updates, such as wider lugs with hairline and mirror polish finishing on the bezel.

While the green and blue dials are sunray finished, the white execution is distinguished by a subtle pattern of vertical and horizontal hairline finishing techniques, channeling the dials of certain vintage King Seiko watches.



Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 18:08:18 μμ »
Μην τα δείχνετε ρε παιδιά αυτά!!! Είναι ντροπή για το όνομα που κουβαλάνε!!!
🤬🤬🤬🤬🤬🤬
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 18:17:09 μμ »


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 30, 2023, 09:28:38 πμ »
Εκεί στην Seiko, μάλλον αφουγκραζονται το κοινό τους ....
Δύο νέα King Seiko, με λεπτότερη κάσα και την "σωστή" μηχανή (6L35)......

https://monochrome-watches.com/introducing-non-limited-slimmer-higher-end-king-seiko-sje089-and-sje091-hands-on-price/
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2667
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2023, 16:05:22 μμ »
Εκεί στην Seiko, μάλλον αφουγκραζονται το κοινό τους ....
Δύο νέα King Seiko, με λεπτότερη κάσα και την "σωστή" μηχανή (6L35)......

https://monochrome-watches.com/introducing-non-limited-slimmer-higher-end-king-seiko-sje089-and-sje091-hands-on-price/
Ναι αλλά 3400… Μια ανάσα πριν από GS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2023, 16:09:34 μμ »
Ναι αλλά 3400… Μια ανάσα πριν από GS.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικό... Έτσι ήταν και παλιά. 😉
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146831
  • kk
    • Προφίλ
Απ: KING SEIKO
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 16, 2023, 12:30:15 μμ »
King Seiko SJE095 “Chrysanthemum” dial in a limited edition of 600 pieces for €3,500

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,pugman,
No reactions