Αποστολέας Θέμα: Tudor Pelagos Blue 42mm  (Αναγνώστηκε 6995 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 721
    • Προφίλ
Tudor Pelagos Blue 42mm
« στις: Απρίλιος 23, 2023, 11:23:34 πμ »
Θα ήθελα με λίγα λόγια και μετά από δύο χρόνια συνεχούς χρήσης να κάνω ένα review για αυτό το ΥΠΈΡΟΧΟ ΡΟΛΟΙ που το θεωρώ ένα αρσενικό,νεανικό ρόλοι και πληρεί με κάθε  χαρακτηριστικό του τις έννοιες tool watch and beater.
   Επειδή δεν τα πάω καλά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και άλλωστε είναι εύκολο να τα βρεις στο διαδίκτυο θα μιλήσω για την εμπειρία να φοράς αυτό το ρολόι δύο χρόνια.
Wearability : Πανάλαφρο για τον όγκο του λόγω τιτανίου. Το αισθάνεσαι φυσικά στον καρπό σου ( 19 cm o δικός μου ) αλλά δεν ενοχλεί ποτέ μα ποτέ ! Το τιτάνιο σαν υλικό είναι πιο ζεστό και φιλικό για το δέρμα . Λόγω του μπρασελέ του που όντως είναι φανταστικός από κάθε άποψη δεν σφίγγει ποτέ το χέρι ακόμα και τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού . Φυσικά με το καουτσούκ του, που είναι επίσης φανταστικό και ΔΩΡΕΑΝ, το καλοκαίρι μεταμορφώνεται σε στολίδι για τον καρπό . Μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι οι άκρες του μπρασελέ κόβουν λίγο τις τριχουλες του καρπού .Οπότε το πρώτο δεκαήμερο ετοιμάζεσαι για μια μίνι αποτρίχωση. Μετά δεν υπάρχει θέμα . Βαθμολογία :10 με τόνο
Εμφάνιση : Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! Από την πρώτη στιγμή που το είδα με κέρδισε . Κάτω από τον ήλιο είναι φουλ γαλάζιο . Στα φώτα είναι απο σκούρο μπλε έως αχνό μπλε . Το τιτάνιο του δεν μαυρίζει καθόλου όπως αλλά τιτάνια . Είναι φωτεινό αλλά φυσικά καθόλου γυαλιστερό γιατί είναι ΠΑΝΤΟΥ βουρτσισμένο. Δεν γυαλίζει ,δεν φωνάζει . Είναι εκεί για σένα μόνο . Παρόλα αυτά δέχεται συνεχώς κοπλιμέντα. Γιατι είναι μπλε,έχει όγκο και το δείχνει ! Είναι  όμορφο και αρσενικό . Μοναδικό μειονέκτημα ότι το κρύσταλλο έβγαλε κοντά στο 9 δύο μικρές γρατζουνιες ( !!) που τις ξέρω μόνο εγώ γιατί φαίνονται μόνο υπό λοξή θέαση . Υπάρχει σχετικό βίντεο στο you tube για αυτό το θέμα και ότι φεύγουν με τρίψιμο με ειδικη αλοιφή. Δεν το δοκίμασα! Βαθμολογία : 9.5
Legibility: Εδώ είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού !!! Την νύχτα έχει μια λουμινόβα που θα κρατήσει ακόμα κι αν κοιμάσαι 80 ώρες . Την ημέρα, στην θάλασσα και σε συνθήκες γραφείου είναι πάλι βασιλιάς ! Το contrast άσπρων δεικτών και hour markers με το μπλε dial δεν αφήνει περιθώρια να μη το διαβάσεις ! Τώρα που κοντεύω τα 50 και η κυρία πρεσβυωπια μου χτύπησε την πόρτα ,το pelagos και το 372 είναι τα πιο φιλικά για τα μάτια μου ρολόγια .Χωρίς πολλά λόγια βαθμολογία 10 με τόνο
Τιτάνιο σαν υλικό : πάρα πολύ ωραίο ! Άλλη αίσθηση. Ζεστό μαλακό . Γρατζουνιεται εύκολα αλλά δεν χτυπιέται με τίποτα . Δεν υπάρχει ούτε ένα dent στο ρολόι μετά από δύο χρόνια . Έχει όντως αυτοΐαση γιατί γρατζουνιες που υπήρχαν δεν τις βλέπω πλέον . Το clasp από γρατζουνιες το λες λίγο χάλια αλλά μάλλον επειδή είναι το " φτηνό" ρόλοι της συλλογής ή αλλιώς beater δεν το λυπάμαι και τόσο . Βαθμολογία: 10
Κάσα : Το ρολόι είναι τανκς. Τέλος !! Παρόλα αυτά έχει ωραία φινιρίσματα και ξεχειλίζει από ποιότητα . 10 σίγουρα
Ποιότητα κατασκευής : Είναι ξαδελφάκι
της Rolex και αυτό τα λέει όλα . Για τα λεφτά που το πήρα του βάζεις και 10 με τρεις τόνους !! Besel action απλά φανταστικό με στιβαρή και συγχρόνως βουτυράτη αίσθηση . Ο μπρασελές του είναι ο καλύτερος μετά το μπρασελέ του deep sea . Βαθμολογία : 10 πάλι ( όπως καταλαβαίνετε το γουστάρω )
Μεταπώληση : Αν σκεφτεί κανείς ότι το πήρα 3400 καινούργιο και το chrono μου το αγοράζει 2900 νομίζω είναι πολύ καλά . Όταν το είχα αγγελία στο my watch είχα τέσσερις προτάσεις . Φαίνεται να είναι αγαπητό λοιπόν σαν ρολόι . Το κόστος του που ακόμα είναι σχετικά χαμηλό το κάνει ακόμα πιο εύκολο να φύγει σε μια ανάγκη . Εδώ δεν βάζω βαθμολογία γιατί δεν θέλω να χαλάσω το σερί των δεκαριών!
Overall: Όπως λέει και ένα φιλαράκι μου, γιατρέ κρατά αυτό ,ένα ρολεξ ,το 372 και το moon ...,κι άντε γεια !! Με συλλαμβάνω 9 στις 10 φορές που έρχεται ΣΚ να περνώ αυτό και ένα άλλο. Δεν μου δημιουργεί άγχος γιατί το ξέρω ότι είναι τανκς και δεν έχει ανάγκη από τίποτα . Ειναι το μόνο που δίνω να φοράει και ο γιος μου χωρίς να σκέφτομαι μην το κάνει ζημιά . Μοναδικά δύο μειονεκτήματα το θέμα με το κρύσταλλο του και ίσως( σε σύγκριση με τα ρολεξ )το πώς βιδώνει το crown στην κάσα εφόσον έχεις σετάρει την ώρα . Η χρονόμετρια του είναι σταθερά - 1 sec την ημέρα . Δεν το λες dress με τίποτα υπό την αυστηρή έννοια του dress ρολογιού, αλλά ο Μητσοτάκης το φοράει μια χαρά  με τις κουστουμάρες του και δεν φαίνεται να είναι άσχημο. Για καλοκαίρι και γενικά σπορ ντύσιμο νομίζω ότι  είναι ο ορισμός του wear and go . Άνετο, ελαφρύ για τον όγκο του , στιβαρό, ποιοτικό, δερματολογικά φιλικό  με εντυπωσιακό wrist presence!
Ευχαριστώ το φόρουμ για τον χώρο . Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
4
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
nikonian,paschos76,Beastaras,jo.sa,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 721
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2023, 11:24:56 πμ »
 

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 721
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2023, 11:25:50 πμ »
 

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
3
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
P.I.T.,george_,Thodorisklm,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2666
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2023, 13:55:25 μμ »
Κι εγώ στα 2 χρόνια είμαι υπερευχαριστημένος. Για όσο διάστημα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Ενώ ήταν πάντα ακριβέστατο στη χρονομετρία του φλερτάροντας πάντα με το 0, ξαφνικά μια μέρα άρχισα να μένει πίσω τύπου 7-8 δευτερόλεπτα. Έτσι χωρίς λόγο. Το πήγα αντιπροσωπία και το έστειλαν Ελβετία για αλλαγή μηχανής. Δεν κάθισαν να φτιάξουν τη δικιά του. Βάζουν άλλη πολύ πιθανόν φτιαγμένη από άλλον που αντιμετώπισε το ίδιο. Δεν πιστεύω να βάζουν ολοκαίνουργιες μηχανές. Αυτήν την εβδομάδα θα πάω να το πάρω γιατί επέστρεψε. Στα άλλα, τις γρατζουνιές δεν γίνεται να τις γλιτώσεις εύκολα αν το φοράς κάθε μέρα. Ειδικά clasp και case back από το ίδιο το clasp όταν το αφήνεις. Τρομερό dial που το διαβάζεις από παντού και πάντα. Γενικά πραγματικό tool watch.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 721
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2023, 15:04:06 μμ »
Κι εγώ στα 2 χρόνια είμαι υπερευχαριστημένος. Για όσο διάστημα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Ενώ ήταν πάντα ακριβέστατο στη χρονομετρία του φλερτάροντας πάντα με το 0, ξαφνικά μια μέρα άρχισα να μένει πίσω τύπου 7-8 δευτερόλεπτα. Έτσι χωρίς λόγο. Το πήγα αντιπροσωπία και το έστειλαν Ελβετία για αλλαγή μηχανής. Δεν κάθισαν να φτιάξουν τη δικιά του. Βάζουν άλλη πολύ πιθανόν φτιαγμένη από άλλον που αντιμετώπισε το ίδιο. Δεν πιστεύω να βάζουν ολοκαίνουργιες μηχανές. Αυτήν την εβδομάδα θα πάω να το πάρω γιατί επέστρεψε. Στα άλλα, τις γρατζουνιές δεν γίνεται να τις γλιτώσεις εύκολα αν το φοράς κάθε μέρα. Ειδικά clasp και case back από το ίδιο το clasp όταν το αφήνεις. Τρομερό dial που το διαβάζεις από παντού και πάντα. Γενικά πραγματικό tool watch.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δε μου λέει κάτι αυτό ...το cameron που το πήρα 4 φορές πιο ακριβό πήγαινε -45 sec...και φυσικά έφυγε για ένα μήνα στη rolex...κάποτε ήμουν πολύ κοντά να πάρω ένα VC. ..με απέτρεψε φίλος Σουηδός γιατί μου λεει είναι ευαίσθητα !! Για να λέμε και του στραβου το δίκιο μέχρι τώρα μόνο με τα 4 seamaster που έχουν περάσει από τα χέρια μου και το explorer 1 έχω πάθει πλάκα από τις χρονόμετριες

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2023, 15:27:13 μμ »
Έχουν θέμα με τις μηχανές της in house στην Tudor.
Όταν το ειχα γραψει πριν σχεδόν 2 χρόνια, ουρλιαζατε βέβαια γιατί κάνουν τα πάντα να μην μαθευτεί από τη μητρική εταιρία.
Πρέπει να έχει διορθωθεί αυτό το θέμα πάντως.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2666
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2023, 15:33:04 μμ »
Δεν θα μαθευτεί σύντομα τι δημιουργεί το θέμα πάντως. Τα περισσότερα είναι εντός εγγύησης και φτιάχνονται στην μαμά. Μετά το 2026-2027 θα αρχίσει δειλά δειλά το service σε ανεξάρτητους που θα φανερώσει τι φταίει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:05:02 μμ »
Έχουν θέμα με τις μηχανές της in house στην Tudor.
Όταν το ειχα γραψει πριν σχεδόν 2 χρόνια, ουρλιαζατε βέβαια γιατί κάνουν τα πάντα να μην μαθευτεί από τη μητρική εταιρία.
Πρέπει να έχει διορθωθεί αυτό το θέμα πάντως.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτά και κάτι ημερομηνίες που κόλλαγαν στα GMT,αλλα είναι ταμπού να μιλάμε για προβλήματα σε καλιμπρες της R
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:07:58 μμ »
Αυτά και κάτι ημερομηνίες που κόλλαγαν στα GMT,αλλα είναι ταμπού να μιλάμε για προβλήματα σε καλιμπρες της R
Ετσι ακριβώς.
Δεν έχω συναντήσει άλλη εταιρία,ασχέτως αντικειμένου, και τη tesla θα έβαζα στο παιχνίδι, που έχουν,ρίξει τόσους πόρους, από δικηγόρους μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς για να μην δημοσιοποιουνται τα προβλήματα τους.
Ένας από τους λόγους όπου σιχαίνομαι αυτές τις 2 εταιρίες.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:13:52 μμ »
Το ότι είναι ambassador ο Κουλής δεν το σχολιάζω δε,γιατί μπήκαμε σε προεκλογική περίοδο και θα Κουγκι το φόρουμ 😎😎😎😎
Τα ρολόγια βέβαια συμπεριλαβανομένου του πελάγους πολύ όμορφα 😇😎
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
nikonian,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 11144
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:32:20 μμ »
Ρολογαρα...!
Κάποιες μηχανές βγήκαν ελαττωματικες αλλά η εταιρεία τις αντικαθιστά ακόμα και εκτός εγγύησης να είναι το ρολόι..!
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 18:11:10 μμ από Wolf- »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:36:51 μμ »
Ρολογαρα πήρες...!
Καλοφορετο.
Κάποιες μηχανές βγήκαν ελαττωματικες αλλά η εταιρεία της αντικαθιστά ακόμα και εκτός εγγύησης να είναι το ρολόι..!
 ;)
Ε καλά, δεν τους κάνει και χάρη Φανη .
Υποχρεωμένοι είναι.
Οντως είναι πανέμορφο ρολόι.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:37:06 μμ »
Και όχι κάποιες μηχανές....1 στα 3

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146034
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:38:31 μμ »
Ο Κωνσταντίνος είχε γράψει πριν λίγο καιρό,ό,τι το θέμα έχει λυθεί
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor Pelagos Blue 42mm
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2023, 16:40:28 μμ »
Ο Κωνσταντίνος είχε γράψει πριν λίγο καιρό,ό,τι το θέμα έχει λυθεί
Και,εγώ το έγραψα 5 απαντήσεις πιο πάνω ότι το θέμα έχει λυθεί.
Αυτό δεν σημαίνει,ότι εκατοντάδες ρολόγια σε κυκλοφορία κάποια στιγμή θα θέλουν αλλαγή μηχανισμού.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions