Αποστολέας Θέμα: 2 τελευταία για κλείσιμο  (Αναγνώστηκε 1668 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paschos76

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1842
  • Η τύχη ευνοεί τους προετοιμασμένους
    • Προφίλ
2 τελευταία για κλείσιμο
« στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 11:11:26 πμ »
Με καταλυτική ημερομηνία τις 31/12 (όπως είπε & 1 φίλος, δεν έγραψα έτος), έκανα αγώνα δρόμου για να γίνουν ορισμένες τελευταίες μεταβολές, πωλήσεις, ανταλλαγές & αγορές.

Μετά από 3.5 χρόνια αρκετά έντονης ενασχόλησης, μπαίνει ένα οριστικό τέλος, γιατί μόνο έτσι κόβονται οι κακές συνήθειες.
Μαχαίρι.
Το χόμπι αυτό μου απορροφά περισσότερο χρήμα & χρόνο από όσο θα ήθελα.

Περνάμε στα τελευταία αποκτήματα.

Στην κατηγορία του ημιdress αυτόματου, υπήρξαν κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες (Phoibos), αλλά & κάποιες επιτυχημένες, που λόγω μεγέθους ή βάρους, δεν βγήκαν (Baltany, Helm).

Κινήθηκα & αυτή τη φορά, με βάση το Helm, προς dress καταδυτικό δλδ.
& επειδή η φτήνια τρώει τον παρά, η έρευνα έδειξε ένα παλιό στόχο, το Orient kamasu.

Πρώτα είδα τη νεότερη μορφή του, το σαμπανιζέ με το dial αλά explorer, το οποίο δεν με συγκίνησε.
Έτσι κατέληξα στο κλασικό βουργουνδί 1ης γενιάς.

Για το συγκεκριμένο ρολόι έχουν γραφτεί ύμνοι.
Εγώ φυσικά δεν θα κάνω το ίδιο.

Εστιάζοντας πάντα στα αρνητικά, το 1ο που παρατήρησα ήταν, πόσο κάτω του μετρίου είναι το μπρασελέ, το οποίο σκούζει σαν ποντίκι στριμωγμένο στη γωνία & χρήζει άμεσης αντικατάστασης.

2ο αρνητικό & πιο σημαντικό, η κορώνα.
Μικρή, χωρίς grip, με crown guards που εμποδίζουν.
Μια κακή κορώνα για αυτόματο ρολόι.

Κατά τα άλλα, είναι όμορφο, μπορεί να φορεθεί & με ένα πουκάμισο, έχει σωστό μέγεθος, είναι όσο ανθεκτικό χρειάζεται (καταδυτικό αφού), ενώ δεν του λείπει & το ζαφείρι.

Η ύπαρξη του fugu, μου δημιούργησε (όπως πάντα) μια αίσθηση ανταγωνισμού μέσα στην ίδια τη συλλογή.
Σε συνδιασμό με τα μειονεκτήματα του kamasu, άρχισα να έχω αμφιβολίες για την επιλογή μου, θέλησα να το αντικαταστήσω με κάτι περισσότερο ποιοτικό (& ίσως λιγότερο καταδυτικό).

Τελικά η λογική νίκησε (σπάνιο αυτό) & το kamasu παρέμεινε.
Αναμένεται ένα jubilee μπρασελέ της προκοπής, που θα το ανεβάσει λίγο.

Στην κατηγορία του rugged ηλιακού, έγιναν πολλές προσπάθειες τους τελευταίους μήνες, ειδικά με Casio (casioak, protrek, 6900), για να καταλάβω ότι πλέον, τα πλαστικά ρολόγια με απωθούν.

Η απουσία Seiko από τη συλλογή, με οδήγησε προς την Prospex σειρά, με τα ηλιακά κομμάτια, να είναι δυστυχώς μετρημένα στα δάχτυλα.
Έτσι κατέληξα σε παλιούς γνωστούς:
Arnie & ηλιακός τόνος.

Το SafArnie, αν με το αγαπημένο μου anadigi φορμάτ & όμορφους pvd χρωματισμούς, κόπηκε λόγω μεγέθους.
Ο ελαφρά μικρότερος ηλιακός τόνος, & αυτός σε pvd, κέρδισε τη μάχη.
Θα πει κάποιος, γιατί σκουρόχρωμο.

1ον, δεν έχω pvd & πάντα μου άρεσαν οπτικά.
2ον, κρύβει το μεγαλούτσικο μέγεθος του τόνου.
3ον, κάνει το ρολόι περισσότερο διακριτικό & μιλιταριστικό.
Για όλους αυτούς τους λόγους, & επειδή Seiko, ο ηλιακός τόνος επέστρεψε στη συλλογή, με άλλο χρώμα.

Στα αρνητικά, το (όμορφο κατά τα άλλα) χακί λουράκι από σιλικόνη, με το ακορντεόν τελείωμα, χρήζει & αυτό αντικατάστασης.
Το κρύσταλλο κατά την τακτική της Seiko σε αυτά τα χρήματα, είναι mineral.
& κομματάκι εκτεθειμένο/υπερυψωμένο.
Η άκρη του bezel είναι για κάποιο περίεργο λόγο ασημί χρώματος, σε αντίθεση με το υπόλοιπο ρολόι, κάνοντας τη να μοιάζει αταίριαστη.

Στα θετικά, το ρολόι είναι κατά τη γνώμη μου κάτι σαν alter ego του gw-5000:
Μεταλλική κάσα, πλαστικό εξωτερικό κέλυφος, ανθεκτική στιβαρή αίσθηση, αλλά & αναλογική ώρα που ο περισσότερος κόσμος προτιμά.
Το μαύρο πλαστικό shroud δεν χρειάζεται να αντικατασταθεί με μεταλλικό (όπως στον παλαιότερο μου τόνο), αφού ταιριάζει οπτικά με το υπόλοιπο ρολόι.
Οπότε κέρδισα σε βάρος (94g) & φαινομενικό όγκο.

Υπάρχουν αρκετές διακριτικές πινελιές πορτοκαλί χρώματος, στο δευτερολεπτοδείκτη, την κορώνα & ανάμεσα στην κάσα & το bezel, κάνοντας το περισσότερο ενδιαφέρον.
Η Seiko πάντα δίνει σημασία σε αυτά τα μικρά, που κάνουν τη διαφορά.
Για τα μεγάλα, δεν ξέρω...

Τα 2 αυτά ρολόγια θα μπορούσαν να είναι μια συλλογή από μόνα τους, αφού καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα τρόπου ζωής & ενδυμασίας.
Νομίζω ότι στο κομμάτι τιμής που κινούμαι, είναι 2 αρκετά καλές επιλογές για την κατηγορία που το καθένα ανήκει.









Επίλογος.

3.5 χρόνια ενασχόλησης & μερικές χιλιάδες € (το ακριβές ποσό ούτε το ξέρω, ούτε έχω σκοπό να το υπολογίσω), για να καταλήξω στα 8 ρολόγια που έχω στην κατοχή μου.
Άξιζε όλον αυτόν τον κόπο?
Υλιστικά & μόνο, ΟΧΙ.
Αν το έβλεπα έτσι, θα έβαζα απλά τα κλάματα.

Με λίγη υπομονή, καθώς & λίγο σφίξιμο & ξεζούμισμα, θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά, & να έχω κάποιο Breitling, Tudor, ή Omega, & αν το έφτανα ακόμα πιο μακριά, ίσως & κάποιο Air King.
Θα μπορούσα να έχω 1 ρολόι που να έχει απτή αξία, που θα μπορούσε να περάσει στην επόμενη γενιά, ως κάτι σημαντικό & προσωπικό.

Μακάρι να είχα την υπομονή, την εγκράτεια, την προσήλωση στο στόχο, για να καταφέρω κάτι τέτοιο.
Όμως για μένα, που δεν κατέχω αυτό το κομμάτι της αγοράς (όχι πως κατέχω & κάποιο άλλο), είχε μεγαλύτερη λογική, το να παραμείνω σε ένα διαχειρίσιμο ποσό ανά κομμάτι.

Δυστυχώς, είχα την αίσθηση ότι δε θα μπορέσω να διαχειριστώ ρολόγια αρκετών χιλιάδων €.
Ακόμα & τα 100ρικα μου δημιουργούν άγχος, πώς να έφτανα ψηλότερα?

Ίσως αυτή είναι η κάστα μου.
Ίσως ήμουν μόνο για Casio, Orient (ούτε καν Star), Citizen & Seiko (από τα φτηνά).
Αλήθεια-ψέματα, έτσι το είδα, έτσι έπραξα.

Από το forum μπόρεσα & έμαθα πολλά, αλλά το σημαντικότερο γνώρισα εξαιρετικούς ανθρώπους, με κάποιους από τους οποίους μιλάω σχεδόν καθημερινά & θα συνεχίσω να συναναστρέφομαι ακόμα & μετά τη διακοπή των αγοραπωλησιών.

Γι'αυτό το λόγο αισθάνομαι αρκετά γεμάτος από αυτά τα 3.5 χρόνια.
Από ρολόγια ίσως δεν τα πήγα & πολύ καλά, κέρδισα όμως σε γνώσεις & πραγματικές φιλίες.

Εις το επανιδείν.
friendly
1
funny
0
like
14
wow
0
Members reacted friendly:
Dante80,
No reactions
Members reacted like:
Georgefosk,chris70,ioann,sub50,guzzi,mic,Beastaras,Dante80,
hf,hill,jo.sa,geezerv,oikonikos,Bonorov,
No reactions
Citizen Promaster NY0098-84E
Citizen Promaster CB0240-88L
Casio G-Shock GMW-B5000D-1JF
MWC G10 Titanium T/G10/QZ/L/D
Seiko Prospex SNE547P1
MiliFortic E064A
Victorinox INOX 241719.1

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 11:20:43 πμ »
Είχες/Εχεις ωραία ρολογια
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος Georgefosk

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 815
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 12:16:33 μμ »


 ''το 1ο που παρατήρησα ήταν, πόσο κάτω του μετρίου είναι το μπρασελέ, το οποίο σκούζει σαν ποντίκι στριμωγμένο στη γωνία''
 :D :D

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 14:15:02 μμ »
Αν και συνήθως δεν αναφέρομαι επί προσωπικού, πιστεύω ότι η πορεία που περιέγραψε ο paschos76 είναι η ουσία του χόμπι και του ταξιδιού με τα ρολόγια και για εμένα. Εντάξει, τα χαμένα χρήματα προβληματίζουν πάντα, αλλά δεν είναι και στη σφαίρα της αλόγιστης σπατάλης. Εύχομαι να είσαι καλά και να απολαμβάνεις αυτά ή και οποιαδήποτε άλλα ρολόγια διαλέξεις.  :)

Έχω πάρει πολλά ρολόγια που είναι κυρίως οικονομικά, κόκκαλα, που τα έχω φορέσει ελάχιστα και στην περίπτωση μου δεν τα πουλάω κιόλας. Κάθομαι όμως και τα χαζεύω και το καθένα μου θυμίζει μια εποχή, ένα γεγονός, σαν ένα άλμπουμ με παλιές φωτογραφίες.

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,hf,
No reactions
“I suppose it's like the ticking crocodile, isn't it?”
 J.M. Barrie, Peter Pan

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1053
  • Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 17:42:05 μμ »

Γι'αυτό το λόγο αισθάνομαι αρκετά γεμάτος από αυτά τα 3.5 χρόνια.
Από ρολόγια ίσως δεν τα πήγα & πολύ καλά, κέρδισα όμως σε γνώσεις & πραγματικές φιλίες.

Εις το επανιδείν.

Αγαπητέ το ταξίδι είναι αυτό που μετράει και όχι τα ρολόγια που δεν κατάφερες να αποκτήσεις άλλωστε αυτό που μας δένει μαζί τους είναι οι στιγμές... Έχεις την καλύτερη δυνατή έκβαση βάση των γραφόμενων σου.
Εύχομαι τα καλύτερα και καλή αντάμωση. :)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikogiorgos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 693
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 20:30:16 μμ »
Ως ένα βαθμό πέρασα κι εγώ το στάδιο που περιέγραψες...
δεν έβαλα τέλος όμως και ούτε είπα ποτέ ότι τέλος αυτό το χόμπι, ας βρω κάτι άλλο!
αυτό που έκανα είναι ότι το περιόρισα μιας και πρέπει να γίνει εφαρμογή του ''παν μέτρον άριστον''
Προσωπικά προσανατολίζομαι στο ΕΝΑ ρολόι ανά έτος! για να δούμε...
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
xRallyArt,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Bonorov

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 08:12:57 πμ »
Με καταλυτική ημερομηνία τις 31/12 (όπως είπε & 1 φίλος, δεν έγραψα έτος), έκανα αγώνα δρόμου για να γίνουν ορισμένες τελευταίες μεταβολές, πωλήσεις, ανταλλαγές & αγορές.

Μετά από 3.5 χρόνια αρκετά έντονης ενασχόλησης, μπαίνει ένα οριστικό τέλος, γιατί μόνο έτσι κόβονται οι κακές συνήθειες.
Μαχαίρι.
Το χόμπι αυτό μου απορροφά περισσότερο χρήμα & χρόνο από όσο θα ήθελα.

Περνάμε στα τελευταία αποκτήματα.

Στην κατηγορία του ημιdress αυτόματου, υπήρξαν κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες (Phoibos), αλλά & κάποιες επιτυχημένες, που λόγω μεγέθους ή βάρους, δεν βγήκαν (Baltany, Helm).

Κινήθηκα & αυτή τη φορά, με βάση το Helm, προς dress καταδυτικό δλδ.
& επειδή η φτήνια τρώει τον παρά, η έρευνα έδειξε ένα παλιό στόχο, το Orient kamasu.

Πρώτα είδα τη νεότερη μορφή του, το σαμπανιζέ με το dial αλά explorer, το οποίο δεν με συγκίνησε.
Έτσι κατέληξα στο κλασικό βουργουνδί 1ης γενιάς.

Για το συγκεκριμένο ρολόι έχουν γραφτεί ύμνοι.
Εγώ φυσικά δεν θα κάνω το ίδιο.

Εστιάζοντας πάντα στα αρνητικά, το 1ο που παρατήρησα ήταν, πόσο κάτω του μετρίου είναι το μπρασελέ, το οποίο σκούζει σαν ποντίκι στριμωγμένο στη γωνία & χρήζει άμεσης αντικατάστασης.

2ο αρνητικό & πιο σημαντικό, η κορώνα.
Μικρή, χωρίς grip, με crown guards που εμποδίζουν.
Μια κακή κορώνα για αυτόματο ρολόι.

Κατά τα άλλα, είναι όμορφο, μπορεί να φορεθεί & με ένα πουκάμισο, έχει σωστό μέγεθος, είναι όσο ανθεκτικό χρειάζεται (καταδυτικό αφού), ενώ δεν του λείπει & το ζαφείρι.

Η ύπαρξη του fugu, μου δημιούργησε (όπως πάντα) μια αίσθηση ανταγωνισμού μέσα στην ίδια τη συλλογή.
Σε συνδιασμό με τα μειονεκτήματα του kamasu, άρχισα να έχω αμφιβολίες για την επιλογή μου, θέλησα να το αντικαταστήσω με κάτι περισσότερο ποιοτικό (& ίσως λιγότερο καταδυτικό).

Τελικά η λογική νίκησε (σπάνιο αυτό) & το kamasu παρέμεινε.
Αναμένεται ένα jubilee μπρασελέ της προκοπής, που θα το ανεβάσει λίγο.

Στην κατηγορία του rugged ηλιακού, έγιναν πολλές προσπάθειες τους τελευταίους μήνες, ειδικά με Casio (casioak, protrek, 6900), για να καταλάβω ότι πλέον, τα πλαστικά ρολόγια με απωθούν.

Η απουσία Seiko από τη συλλογή, με οδήγησε προς την Prospex σειρά, με τα ηλιακά κομμάτια, να είναι δυστυχώς μετρημένα στα δάχτυλα.
Έτσι κατέληξα σε παλιούς γνωστούς:
Arnie & ηλιακός τόνος.

Το SafArnie, αν με το αγαπημένο μου anadigi φορμάτ & όμορφους pvd χρωματισμούς, κόπηκε λόγω μεγέθους.
Ο ελαφρά μικρότερος ηλιακός τόνος, & αυτός σε pvd, κέρδισε τη μάχη.
Θα πει κάποιος, γιατί σκουρόχρωμο.

1ον, δεν έχω pvd & πάντα μου άρεσαν οπτικά.
2ον, κρύβει το μεγαλούτσικο μέγεθος του τόνου.
3ον, κάνει το ρολόι περισσότερο διακριτικό & μιλιταριστικό.
Για όλους αυτούς τους λόγους, & επειδή Seiko, ο ηλιακός τόνος επέστρεψε στη συλλογή, με άλλο χρώμα.

Στα αρνητικά, το (όμορφο κατά τα άλλα) χακί λουράκι από σιλικόνη, με το ακορντεόν τελείωμα, χρήζει & αυτό αντικατάστασης.
Το κρύσταλλο κατά την τακτική της Seiko σε αυτά τα χρήματα, είναι mineral.
& κομματάκι εκτεθειμένο/υπερυψωμένο.
Η άκρη του bezel είναι για κάποιο περίεργο λόγο ασημί χρώματος, σε αντίθεση με το υπόλοιπο ρολόι, κάνοντας τη να μοιάζει αταίριαστη.

Στα θετικά, το ρολόι είναι κατά τη γνώμη μου κάτι σαν alter ego του gw-5000:
Μεταλλική κάσα, πλαστικό εξωτερικό κέλυφος, ανθεκτική στιβαρή αίσθηση, αλλά & αναλογική ώρα που ο περισσότερος κόσμος προτιμά.
Το μαύρο πλαστικό shroud δεν χρειάζεται να αντικατασταθεί με μεταλλικό (όπως στον παλαιότερο μου τόνο), αφού ταιριάζει οπτικά με το υπόλοιπο ρολόι.
Οπότε κέρδισα σε βάρος (94g) & φαινομενικό όγκο.

Υπάρχουν αρκετές διακριτικές πινελιές πορτοκαλί χρώματος, στο δευτερολεπτοδείκτη, την κορώνα & ανάμεσα στην κάσα & το bezel, κάνοντας το περισσότερο ενδιαφέρον.
Η Seiko πάντα δίνει σημασία σε αυτά τα μικρά, που κάνουν τη διαφορά.
Για τα μεγάλα, δεν ξέρω...

Τα 2 αυτά ρολόγια θα μπορούσαν να είναι μια συλλογή από μόνα τους, αφού καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα τρόπου ζωής & ενδυμασίας.
Νομίζω ότι στο κομμάτι τιμής που κινούμαι, είναι 2 αρκετά καλές επιλογές για την κατηγορία που το καθένα ανήκει.

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Επίλογος.

3.5 χρόνια ενασχόλησης & μερικές χιλιάδες € (το ακριβές ποσό ούτε το ξέρω, ούτε έχω σκοπό να το υπολογίσω), για να καταλήξω στα 8 ρολόγια που έχω στην κατοχή μου.
Άξιζε όλον αυτόν τον κόπο?
Υλιστικά & μόνο, ΟΧΙ.
Αν το έβλεπα έτσι, θα έβαζα απλά τα κλάματα.

Με λίγη υπομονή, καθώς & λίγο σφίξιμο & ξεζούμισμα, θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά, & να έχω κάποιο Breitling, Tudor, ή Omega, & αν το έφτανα ακόμα πιο μακριά, ίσως & κάποιο Air King.
Θα μπορούσα να έχω 1 ρολόι που να έχει απτή αξία, που θα μπορούσε να περάσει στην επόμενη γενιά, ως κάτι σημαντικό & προσωπικό.

Μακάρι να είχα την υπομονή, την εγκράτεια, την προσήλωση στο στόχο, για να καταφέρω κάτι τέτοιο.
Όμως για μένα, που δεν κατέχω αυτό το κομμάτι της αγοράς (όχι πως κατέχω & κάποιο άλλο), είχε μεγαλύτερη λογική, το να παραμείνω σε ένα διαχειρίσιμο ποσό ανά κομμάτι.

Δυστυχώς, είχα την αίσθηση ότι δε θα μπορέσω να διαχειριστώ ρολόγια αρκετών χιλιάδων €.
Ακόμα & τα 100ρικα μου δημιουργούν άγχος, πώς να έφτανα ψηλότερα?

Ίσως αυτή είναι η κάστα μου.
Ίσως ήμουν μόνο για Casio, Orient (ούτε καν Star), Citizen & Seiko (από τα φτηνά).
Αλήθεια-ψέματα, έτσι το είδα, έτσι έπραξα.

Από το forum μπόρεσα & έμαθα πολλά, αλλά το σημαντικότερο γνώρισα εξαιρετικούς ανθρώπους, με κάποιους από τους οποίους μιλάω σχεδόν καθημερινά & θα συνεχίσω να συναναστρέφομαι ακόμα & μετά τη διακοπή των αγοραπωλησιών.

Γι'αυτό το λόγο αισθάνομαι αρκετά γεμάτος από αυτά τα 3.5 χρόνια.
Από ρολόγια ίσως δεν τα πήγα & πολύ καλά, κέρδισα όμως σε γνώσεις & πραγματικές φιλίες.

Εις το επανιδείν.

Νομίζω λείπει ένα καθαρά dress watch από την συλλογή.
Ένα orient bambino με καφέ λουράκι και πράσινο dial πιστευω είναι ο,τι πρέπει.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος tigergreg

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 816
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 09:10:45 πμ »


Aπο  τα  ωραιοτερα  κομματια  της  συλλογης... :P

Εγω  παλι  με  150+  ρολογια  παραμενω   λιγουρης....

Ισως  κορεστω  η  κουραστω   οταν  παρω  το  μπλε  πλατινενιο  sub

και  το  πλατινενιο  η  ατσαλινο  χρονογραφο  overseas.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
george_,Bonorov,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tolis

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 649
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 10:09:34 πμ »
Ακόμη και ένα seiko 5 sport αποτελεί επένδυση και μπορεί να μεταβιβαστεί στην επόμενη γενιά.
Δεν χρειάζεται να έχουμε ρολόι των 20.000 ευρώ για να νοιώσουμε ότι έχουμε κάνει επένδυση.
Επένδυση είναι και το ρολόι των 300 ευρώ.
friendly
0
funny
0
like
4
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Bonorov,Beastaras,Wagner669,guzzi,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 10:28:23 πμ »
Έτσι πάει,σωστό
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Bonorov,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Bonorov

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 10:47:44 πμ »
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Aπο  τα  ωραιοτερα  κομματια  της  συλλογης... :P

Εγω  παλι  με  150+  ρολογια  παραμενω   λιγουρης....

Ισως  κορεστω  η  κουραστω   οταν  παρω  το  μπλε  πλατινενιο  sub

και  το  πλατινενιο  η  ατσαλινο  χρονογραφο  overseas.

Συμφωνώ απόλυτα.
Μάλιστα συμφωνώ τόσο απόλυτα που το "φορτωθηκα" το kamasu του Πασχάλη 😂
friendly
0
funny
1
like
1
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Dante80,
Members reacted like:
Dante80,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος carl

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2024, 15:37:54 μμ »
Το ταξίδι μετρά, οι εμπειρίες και οι όμορφες στιγμές. Αλίμονο αν μπορεί να σου προσφέρει συγκίνηση η αγορά ενός και μόνο ρολογιού. Όσο ακριβό και να είναι. Θα χανόταν κάθε μαγεία και εμπειρία. Αξιόλογα ρολόγια βρίσκει κανείς σε κάθε κλίμακα.
Υγεία να έχουμε κυρίως και όλα θα έρθουν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sea_dweller,
No reactions

Martinren

  • Επισκέπτης
Απ: 2 τελευταία για κλείσιμο
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2024, 19:24:59 μμ »
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2024, 19:29:36 μμ από Wolf- »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions