Αποστολέας Θέμα: PRX 40MM LCD  (Αναγνώστηκε 2275 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 11240
    • Προφίλ
PRX 40MM LCD
« στις: Ιανουάριος 30, 2024, 21:30:32 μμ »
PRX 40MM LCD


Αυτή την φορά ήταν κυριολεκτικά λες και η tissot μπήκε στο μυαλό μου. Ένα casio A171 που πατάει πάνω στο φανταστικό prx. Ένα premium σύγχρονο vintage "casio" με ποιότητα prx και σοβαρό μέγεθος.





Δεν ξέρω γιατί μου αρέσουν τόσο αυτού του είδους τα ρολόγια. Ίσως επειδή πρεσβευουν μια εποχή που την πρόλαβα στο παρά πέντε. Επιπλέον έχω και μια ψιλοαδυναμία στο brand επειδή tissot ήταν το πρώτο ρολόι που πήρα πιτσιρικάς με τα δικά μου χρήματα..!
Τώρα αν βάλουμε στην εξίσωση και το πόσο μου αρέσει το prx κάνουν το lcd διαμαντάκι στα μάτια μου..!



Πάμε όμως πίσω στη δεκαετία του 1970 γιατί από εκείνη την εποχή είναι εμπνευσμένο το prx.
Μια εποχή που μάλλον ήταν σύνηθες το συγκεκριμένο στυλ ρολογιών. Ατσάλινο μπρασελέ με quartz μηχανισμό,lcd οθόνη (υγρών κρυστάλλων) και προσπαθώ να φτιάξω εικόνα στο μυαλό μου..
Ο άνθρωπος μόλις είχε πατήσει στο φεγγάρι με ένα omega Speedmaster σε ιμάντα πάνω απο την ογκώδη στολή του αστροναύτη. Και εγκαινιαζοντας ταυτόχρονα μια νέα γενιά οργάνων και συσκευών με lcd/led οθόνες αφήνοντας πίσω οτιδήποτε αναλογικό..!






Λογικά πρέπει να ήταν πολύ cool να φοράς ένα τέτοιο ρολόι στο καρπό σου αντί για μηχανικό εκείνη την εποχή. Όποιος βολταρε εκείνη την δεκαετία θα μπορεί να μας δώσει καλύτερη εικόνα.



Το σίγουρο είναι ότι είχε ξεκινήσει το τέλος του μηχανικού ρολογιού όπως το γνώριζαν μέχρι τότε. Στην Ιαπωνία είχε ειδη κυκλοφορήσει από το 69 ένα ρολόι που αντί για μηχανικο μηχανισμο είχε έναν ταλαντωτή quartz.
 Με πολύ καλύτερη ακρίβεια, λιγότερη απαιτούμενη συντήρηση,εξαιρετικά πιο προσιτες τιμές και πλήθος νέων λειτουργιών τα quartz αναπόφευκτα άλλαξαν τα δεδομένα στον κόσμο της ωρολογοποιίας. Πολλές Ελβετικές εταιρίες χάθηκαν από τον χάρτη ενώ κάποιες άλλες προσαρμοστηκαν στις αλλαγές παράγοντας παράλληλα quartz ρολόγια.
Η tissot ήταν μια από αυτές με μοντέλα όπως το Tissot Stratos που σχεδιάστηκε για την Tissot το 1976 από τον σχεδιαστή αυτοκίνητων Nuccio Bertone



Η το F1 του 1978..




Στα του ρολογιού...

Μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά:

- ζαφείρι κρύσταλλο
- διάμετρος κάσας 40mm
- πάχος 10,9
-100 μέτρα στεγανοποιηση
-διαθέτει τον ελβετικό Quartz μηχανισμό DGT-2040 όπως τον αποκαλεί η tissot ο οποίος κατασκευάστηκε ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και έχει τις στάνταρ λειτουργίες όλων αυτών των ρολογιών..  όπως δύο ζώνες ώρας, ημερομηνία, χρονόμετρο, αντίστροφη μέτρηση,ξυπνητήρι καθώς και οπίσθιο φωτισμό οθόνης.. κοινώς φωτάκι..!

 

Τι άλλο να πω για ένα ρολόι που πάνω κάτω όλοι κάποια στιγμή το είδατε από κοντά, μπορεί και να το έχετε δοκιμάσει.!! Ένα ρολόι τόσο ποιοτικό που όχι άδικα η έκδοση με την Powermatic θεωρείται από πολλούς ίσως το καλύτερο μηχανικό ελβετικό ρολόι κάτω των 1000 ευρώ και έχει χαρακτηριστεί ως προσιτή πολυτέλεια. Ένα ρολόι το οποίο είναι βασισμένο στο seastar του 70 και όπως και τότε έτσι και τώρα έβαλε ξανά την Tissot στο παιχνίδι.

Θα σταθώ πολύ στο μπρασελέ γιατί θεωρώ ότι είναι το πιο δυνατό και εντυπωσιακό χαρακτηριστικό του..!

 

Είναι integrated δηλαδή ενσωματωνεται στην κάσα, με λεπτοκομμενα ματ links τα οποία σταδιακά στενεύουν, είναι πανάλαφρο και τυλίγεται σαν φίδι στον καρπό. Το κούμπωμα είναι "πεταλούδα" οπότε δεν υπάρχει clasp με μικρορύθμιση. Παρόλα αυτά εκτός από τα κλασικά links έχει και 2 πιο μικρά.. στο μισό μέγεθος. Οπότε αυτομάτως σου δίνεται η δυνατότητα να το φέρεις εκεί που το θες. Πχ εγώ στην αρχή αφαίρεσα 3 μεγάλα links..  είδα ότι ήταν ελαφρώς μεγάλο.. μετά αφαίρεσα 4 και με στενευε..  οπότε τελικά αφαίρεσα 3 μεγάλα και ενα μικρό (3,5 ουσιαστικά) και έκατσε τέλεια..! Αν και νομίζω ότι το καλοκαίρι έτσι όπως πρήζεται ο καρπός μου δεν θα μου κάνει. Το μπρασελέ πατάει πάρα πολύ καλά στην κάσα και διαθέτει quick release system με 2 σαν αυτάκια που τα τραβάς προς τα έξω. Από ότι έχω δει η Tissot βγάζει δέρμα και καουτσούκ.


Η κάσα ακολουθεί την ίδια λογική σε ποιότητα και φινίρισμα με το μπρασελέ, έχει διάμετρο 40mm αλλά ακούγεται γενικά ότι κάθεται λίγο μεγαλύτερη στον καρπό λόγω του ότι φαρδαίνει καθώς πλησιάζει το μπρασελέ. Η δική μου άποψη είναι ότι κάθεται μικρότερο το ρολόι αλλά..  οκ.. αυτή την αίσθηση μου δίνει εμένα προσωπικά. Η στεφάνη είναι λεπτή και γυαλισμένη.

Η μαύρη πλάκα γύρω από την οθόνη κάτω απο το ζαφείρι κρύσταλλο είναι πολύ εντυπωσιακη και στο φως αντιλαμβανεσαι ότι οι δαχτυλιές κάνουν πάρτι..!

Έχει τρία κουμπάκια τα οποία είναι εύκολα στο πάτημα. Πατάς..  ακούς μπιπ. Μετά πατάς παρατεταμένα για το φωτάκι(δεν κάνει μπιπ), βάζεις το χρονόμετρο(μπιπ) και το πρωί χτυπάει το ξυπνητήρι..  πολλά μπιπ..

Ίσως αξίζει να αναφέρω ότι είναι το μόνο ξυπνητήρι το οποίο χρησιμοποιώ πλέον..!
Το πάνω δεξιά κουμπάκι είναι πολύ χρήσιμο αφού πατώντας το μια φορά εμφανίζει την ημερομηνία.


Τέλος πιστεύω πως το συγκεκριμένο ρολόι έχει κάπως περιορισμένο κοινό για αυτό ίσως άλλωστε το έχω βρει μόνο σε ένα μαγαζί έως τώρα(απο εκει που το πήρα🤪)..! Είναι ιδιαίτερο και λόγο της ρετρό αισθητικής του η το αγαπάς η το μισείς.
 Σε ποίους απευθύνεται λοιπόν..?!   Ισως σε τύπους που νοσταλγούν μια εποχή που η ώρα δεν αλλαζε μόνη της στο ρολόι και η τεχνολογική εξέλιξη δεν ανακάτευε τόσο πολύ τις ζωές μας..! Για εμένα συνδυάζει 2 κόσμους... την απλότητα του χθες με την φρεσκάδα του σήμερα..!








friendly
3
funny
0
like
10
wow
0
Members reacted friendly:
Beastaras,Wagner669,sub50,
No reactions
Members reacted like:
Dante80,Beastaras,Bonorov,Georgefosk,tigergreg,sub50,gtchem,guzzi,
jo.sa,Nick,
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4490
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 21:42:20 μμ »
Μια άψογη παρουσίαση, για ένα τρομερό ρολόι! Πάντα καλές ώρες.. :)

Υ.γ. Μας βάζεις σε σκέψεις Φάνη.. ;D
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
Wolf-,
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος yannisb

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2840
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 22:20:10 μμ »
Ωραια παρουσιαση και το ρολοι -αν και δε θα με πηγαινε ταμειο- εχει τη φαση του και πολυ ενδιαφερον...

Με γειες Φανη!!
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,Nsour75,
No reactions

Συνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5464
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 22:36:48 μμ »
Υπέροχο είναι!
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
Wolf-,
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 11240
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 23:41:20 μμ »
Υπέροχο είναι!
Σου αρέσει Βασίλη..?  Οντως..?!
 ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Συνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5464
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 23:44:35 μμ »
Σου αρέσει Βασίλη..?  Οντως..?!
 ;D
Όντως! 😀😀
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tigergreg

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 816
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 00:18:45 πμ »
Σαν  ρολοι  μου  αρεσει  το  casio  αλλα  ο  μπρασελες  του  tissot  ειναι  αξεπεραστος.

Αν  μπορουσα  θα  κραταγα  κασα  και  μπρασελε  τισοτ  και  θα  κοτσαριζα  την  μηχανη  του  καζιο.

Φτιαχτε  μια  φωτοσοπια  να  το  δουμε.

Καλοριζικο.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimi

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2290
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 09:10:08 πμ »
Πολύ ωραία παρουσίαση. Να το χαρείς το ρολόι. Nα πω την αλήθεια δεν θα αγόραζα το digital, είχα το quartz με το λευκό dial και rose gold δείκτες . Υπέροχο ρολόι με τρομερή ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά του. Μετάνιωσα που το έδωσα. Καλοφόρετο!




friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pablo

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1811
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 10:17:40 πμ »
Πολύ ωραία παρουσίαση. Να το χαρείς όσο δεν παίρνει στον καρπό σου αν και είναι σίγουρο αυτό
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ELIAS LIVADARIS

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 10:50:38 πμ »
Φάνη, πολυ ωραια παρουσίαση. Τα θυμάμαι τα ψηφιακά ρολόγια της εποχής αυτής. Τα προλαβα από το δημοτικό. Το πρωτο μου ρολόι ήταν ένα seiko τέτοιου στυλ. Το φόραγα με καμάρι. Ωραίες εποχές!!!

Να το χαρεις αδερφέ!! Να σου δείχνει ωραίες ώρες!!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος SHMAIOFOROS

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 670
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 15:51:15 μμ »
Καλοφόρετο κι από μένα φίλε μου...
Το "ζαχαρώνω" πολύ για δώρο γενεθλίων μου...🙂
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions
Κάθε δευτερόλεπτο αλλάζουν: ο χρόνος, ο άνεμος, η τύχη και η γυναίκα.

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 16:54:49 μμ »
Πολυ ωραια παρουσιαση...καλοριζικο και καλοφορετο....μπιπ μπιπ. :D :D :D
friendly
0
funny
1
like
1
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Wolf-,
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 11240
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2024, 02:52:45 πμ »
Καλοφόρετο κι από μένα φίλε μου...
Το "ζαχαρώνω" πολύ για δώρο γενεθλίων μου...🙂
Ωραίος..!
Εγώ μου το έκανα δώρο στην γιορτή μου..
 ;D
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
SHMAIOFOROS,
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος iraklis.hellas

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 994
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2024, 22:51:46 μμ »
Καλοφόρετο. Μου αρέσει πολύ
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8295
    • Προφίλ
Απ: PRX 40MM LCD
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 23:15:15 μμ »
Φάνη είμαι σίγουρος πως το φοράς και χαίρεσαι σα μικρό παιδί και καμαρώνεις για το καινούριο σου παιχνίδι!  :D :D :D

Πολύ ωραία αγορά.
Και ωραίο το flash back.

Να το χαρείς man!
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
Wolf-,
No reactions
No reactions
No reactions