Αποστολέας Θέμα: Seiko  (Αναγνώστηκε 1645165 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19425 στις: Αύγουστος 01, 2024, 12:19:52 μμ »
Seiko Prospex 1965 Divers SPB473





Diameter: 40.5mm
Height: 13.2mm
L2L: 47.6mm
Waterproof: 200m
Movement: Calibre 6R35
Power reserve: 70 hours
Extra: Limited to 1000 pieces
Price: 1500 Euro
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,Jakis,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19426 στις: Αύγουστος 01, 2024, 17:02:45 μμ »
SJE099

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,sea_dweller,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19427 στις: Αύγουστος 01, 2024, 17:05:12 μμ »
SPB121

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
guzzi,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19428 στις: Αύγουστος 01, 2024, 18:04:09 μμ »
sla071

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,Jakis,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19429 στις: Αύγουστος 01, 2024, 22:44:21 μμ »


King Seiko KS1969 Limited Edition ”Rising dragon
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19430 στις: Αύγουστος 02, 2024, 00:16:05 πμ »


srpd51k1
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19431 στις: Αύγουστος 02, 2024, 13:57:43 μμ »


SPB473J1
1000 pieces worldwide
€1550
friendly
0
funny
0
like
3
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Jakis,CHIOSLANDER,Wagner669,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19432 στις: Αύγουστος 03, 2024, 15:23:26 μμ »


Ref:SPB463
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19433 στις: Αύγουστος 04, 2024, 00:26:42 πμ »


SRPL07
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,guzzi,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 146825
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19434 στις: Αύγουστος 04, 2024, 00:52:40 πμ »


SEIKO ASTRON GPS SOLAR
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Tangerine Dream

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2658
  • KR
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19435 στις: Αύγουστος 04, 2024, 20:21:07 μμ »
Να γράψω δυό κουβέντες εδώ, μετά την πρόσφατη ιδιαίτερα κακή προσωπική εμπειρία του Limited Edition SLA055J1 το οποίο έφερε undecorated μηχανή Grand Seiko - τη γνωστή 8L35.



Η σελίδα της εταιρείας για το συγκεκριμένο μηχανισμό είναι εδώ.

Το συγκεκριμένο ρολόϊ λοιπόν είναι reissue του κλασικού σχεδίου από τα τέλη της δεκαετίας του 1960.

Φέρει 'ειδικό' ατσάλι (με έξτρα επεξεργασία) που η εταιρεία το ονομάζει Everbright Steel και διατείνεται πως αντέχει πολύ περισσότερο τη διάβρωση από θαλασσινό νερό.

Το συγκεκριμένο κομμάτι αγοράστηκε από εμένα ολοκαίνουργιο ένα χρόνο ακριβώς πριν, σε boutique GS της Ασίας.

Από την αρχή η χρονομετρία ήταν κακή (για τα δικά μου δεδομένα), μιλάμε για +15" με +20" τη μέρα.

Κοιτώ τα specs, σαν το link της εταιρείας που έχω παραθέσει παραπάνω, και βλέπω ότι η χρονομετρία είναι κάπου εκεί (το οποίο εμένα με ενοχλεί διότι το ρολόϊ το αγόρασα με κίνητρο και assurance το όνομα "GS").

Το αφήνω, λέω άστο, πάει στο καλό. Αλλά το νόημα το είχα πιάσει ("μακριά από αυτούς - ποτέ ξανά"). Το βάζω στη θυρίδα.

Μέσα σε 12 μήνες το φόρεσα 7-8 φορές το πολύ. Ούτε νερά, ούτε καν να βγάλω από τη ζελατίνα το δεύτερο πολύ σπέσιαλ μπλε Prospex NATO που είχε στο κουτί.

Πάνω που πήγαινε το ρολόϊ να κλείσει χρόνο στα χέρια μου, λέω γιατί δεν το δίνεις να ησυχάσεις, αφού δεν το φοράς.

Μπρος πίσω στο νου μου, το δίνω δεν το δίνω, έχει 20-άρια lugs άρα κράτα το, έχει χρονομετρία που δεν σου αρέσει άρα δώσε το.
Όχι, θα το δώσω στον Τάσο και θα μου το ρυθμίσει, άρα το κρατώ, μπα, καινούργιο ρολόϊ τώρα θα το ανοίγουμε; Όχι, δώστο. Μπρος - πίσω.

Παίρνω τον Τάσο τηλέφωνο (ο ωρολογοποιός που έχω στο κέντρο της Αθήνας) που ήδη δε θέλει να ακούει για 6R/8L και λοιπά.
"Ρε συ Τάσο τί να κάνουμε με δαύτο;"

"Κωνσταντίνε, θα σου πω ένα πράγμα. Πήρα τις προάλλες τηλέφωνο τη Seiko στη Θεσαλλονίκη, και τους ρώτησα για την ακρίβεια των μηχανισμών.

Μου είπαν ότι αν το ρολόϊ έχει amplitude πάνω από 220 (!!!) η εταιρεία το θεωρεί within specs και δεν τρέχει τίποτα.

Αν το φέρεις εγώ θα στο ρυθμίσω, δεν υπάρχει θέμα, αλλά να ξέρεις ότι μηδέν δεν μπορούμε να το κάνουμε..."

Πάει αυτό. Λέω λοιπόν να το βάλω 1-2 μέρες, να δώσω άλλη μία ευκαιρία πρώτα πριν αποφασίσω.

Τί δυό μέρες δηλαδή, το σετάρισα με το time.is αλλά ούτε μιά ώρα δεν μπορούσα να το φορέσω.

Το ρολόϊ έπαιρνε +30" το πρώτο δεκάωρο... Σε 24 ώρες ήταν χονδρικά στο +45" με +50".
Αν θυμάμαι καλά το βιβλίο της 8L που είχε το κουτί του ρολογιού έλεγε χρονομετρία από -20" ως +45", άρα within spec (δηλαδή θα πέσει φωτιά να μας κάψει).

Εκεί έκλεισε κι η απόφασή μου, ας το ρυθμίσει άλλος, εγώ δεν έχω όρεξη.
Εντάξει, ένα off κομμάτι μπορεί να είναι, δεν είπαμε ότι έχει κάτι ή είναι χαλασμένο.

Το βάζω αγγελία στα Ελληνικά φόρουμ, ως συνήθως δε φεύγει με τίποτα μέσα σε 1-2 μήνες.

Κανένα θέμα, έχω ταξίδι Ασία μπροστά μου, το παίρνω μαζί μου και θα το τραμπάρω. Υπάρχουν οι λύσεις για όλα.

Υπ'όψιν το ρολόϊ δεν έχει ακόμη μπει σε timegrapher να δω τί ακριβώς γίνεται με την "τέχνη ωρολογοποιϊας" της 'μοναδικής' εταιρείας που λέγεται Seiko...

Φθάνω Σιγκαπούρη, ένα δίωρο μετά την προσγείωση είμαι στα γνωστά μέρη και προσπαθώ να το σπρώξω.

Ο πρώτος ρολογάς δεν το παίρνει (δεν ασχολούνται με Prospex οι δυνατοί pre-owned dealers), ο δεύτερος το παίρνει αλλά χαμηλά [αναμενόμενο], κάνει όμως το ηθικά σωστό και προσφέρεται να το βάλει πάνω στο timegrapher...

Κι εκεί έρχεται η αποκάλυψη...
"Scattered points ολούθε στο γράφημα, όχι απλώς πάει μπροστά αλλά στην κυριολεξία καλπάζει και μάλιστα ακανόνιστα - κάκιστη εικόνα η οποία δεν διορθώνεται με απλή ρύθμιση, θέλει κάτι σαν μικρό service για να στρώσει, έλα να δεις..." (μου διαμηνύουν)

Το έβαλα πίσω στην τσάντα και κατ'ευθείαν στον τέταρτο όροφο που ο τρίτος dealer που είχα στα υπ'όψιν ευτυχώς το ήθελε - μάλιστα το πήρε για το γιό του...

Μου λέει σε κάποια φάση (όσο κοίταζα με τί θα το αλλάξω) "...Είναι σαν καινούργιο, γιατί το δίνεις; Γιατί δεν το φοράς;"
Τί να του πω. Ας είμαι εγώ ο περίεργος με τη χρονομετρία.

Στο καλό και με τη νίκη.
Κράτησα και το πολύ ωραίο μαμίσιο Prospex NATO που είχε μέσα (το είχα αντικαταστήσει με ένα Parachute NATO ολοκαίνουργιο - κανένας dealer δεν σε λυπάται, άρα δεν τους λυπόμαστε κι εμείς).

Το ρεζουμέ;

Μακριά από αυτή την εταιρεία [Seiko] και τους απαράδεκτους μηχανισμούς της.

Αν είχα δώσει €300 να πάρω 4R ή 6R (που το έχω κάνει κι αυτό δηλαδή αρκετές φορές - κι ούτε κι αυτό αξίζει) ίσως να το καταλάβαινα.

Όμως εδώ δεν είχα πληρώσει τρία κατοστάρικα, αλλά τρισήμιση χιλιάρικα μετά την έκπτωση και το tax-free, για τα everbright ατσάλια και τους μαλακισμένους αρύθμιστους μηχανισμούς των Ιαπώνων.
Κι όλα αυτά για ένα ρολόϊ με μηδενική αξία μεταπώλησης (βάλτε το κι αυτό στην εξίσωση).

Την έχουμε πατήσει τόσες φορές.
Δεν τους νοιάζει, τελεία και παύλα.
Το amplitude πρέπει να είναι στο 280 συν/πλην κάτι ψιλά, όχι ζενίθ/ναδίρ τύπου 220...

Είναι, λέει, μονταρισμένη στο χέρι η 8L στα Grand Seiko, ενώ στα Prospex δεν είναι (συν το ότι στα Prospex έχει και λιγότερο εκτενές adjustment ability).
Μα δεν με νοιάζει - εγώ πλήρωσα GS τιμή και το ρολόϊ πάει μπροστά ένα λεπτό τη μέρα, είμαστε με τα καλά μας;;;;;

Casio Duro, solar diver ή GS quartz (άντε και το πολύ spring drive GS) για μιά ζωή, καθόμαστε και πετάμε τα χρήματά μας στους ξεροκέφαλους αδιόρθωτους για κάκιστους αυτόματους μηχανισμούς.

Ποτέ ξανά.






friendly
0
funny
0
like
4
wow
3
No reactions
No reactions
Members reacted like:
SHMAIOFOROS,mic,Dante80,harolagoha,
Members reacted wow:
mic,Dante80,jimis,

Αποσυνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19436 στις: Αύγουστος 04, 2024, 20:38:12 μμ »
Να γράψω δυό κουβέντες εδώ, μετά την πρόσφατη ιδιαίτερα κακή προσωπική εμπειρία του Limited Edition SLA055J1 το οποίο έφερε undecorated μηχανή Grand Seiko - τη γνωστή 8L35.



Η σελίδα της εταιρείας για το συγκεκριμένο μηχανισμό είναι εδώ.

Το συγκεκριμένο ρολόϊ λοιπόν είναι reissue του κλασικού σχεδίου από τα τέλη της δεκαετίας του 1960.

Φέρει 'ειδικό' ατσάλι (με έξτρα επεξεργασία) που η εταιρεία το ονομάζει Everbright Steel και διατείνεται πως αντέχει πολύ περισσότερο τη διάβρωση από θαλασσινό νερό.

Το συγκεκριμένο κομμάτι αγοράστηκε από εμένα ολοκαίνουργιο ένα χρόνο ακριβώς πριν, σε boutique GS της Ασίας.

Από την αρχή η χρονομετρία ήταν κακή (για τα δικά μου δεδομένα), μιλάμε για +15" με +20" τη μέρα.

Κοιτώ τα specs, σαν το link της εταιρείας που έχω παραθέσει παραπάνω, και βλέπω ότι η χρονομετρία είναι κάπου εκεί (το οποίο εμένα με ενοχλεί διότι το ρολόϊ το αγόρασα με κίνητρο και assurance το όνομα "GS").

Το αφήνω, λέω άστο, πάει στο καλό. Αλλά το νόημα το είχα πιάσει ("μακριά από αυτούς - ποτέ ξανά"). Το βάζω στη θυρίδα.

Μέσα σε 12 μήνες το φόρεσα 7-8 φορές το πολύ. Ούτε νερά, ούτε καν να βγάλω από τη ζελατίνα το δεύτερο πολύ σπέσιαλ μπλε Prospex NATO που είχε στο κουτί.

Πάνω που πήγαινε το ρολόϊ να κλείσει χρόνο στα χέρια μου, λέω γιατί δεν το δίνεις να ησυχάσεις, αφού δεν το φοράς.

Μπρος πίσω στο νου μου, το δίνω δεν το δίνω, έχει 20-άρια lugs άρα κράτα το, έχει χρονομετρία που δεν σου αρέσει άρα δώσε το.
Όχι, θα το δώσω στον Τάσο και θα μου το ρυθμίσει, άρα το κρατώ, μπα, καινούργιο ρολόϊ τώρα θα το ανοίγουμε; Όχι, δώστο. Μπρος - πίσω.

Παίρνω τον Τάσο τηλέφωνο (ο ωρολογοποιός που έχω στο κέντρο της Αθήνας) που ήδη δε θέλει να ακούει για 6R/8L και λοιπά.
"Ρε συ Τάσο τί να κάνουμε με δαύτο;"

"Κωνσταντίνε, θα σου πω ένα πράγμα. Πήρα τις προάλλες τηλέφωνο τη Seiko στη Θεσαλλονίκη, και τους ρώτησα για την ακρίβεια των μηχανισμών.

Μου είπαν ότι αν το ρολόϊ έχει amplitude πάνω από 220 (!!!) η εταιρεία το θεωρεί within specs και δεν τρέχει τίποτα.

Αν το φέρεις εγώ θα στο ρυθμίσω, δεν υπάρχει θέμα, αλλά να ξέρεις ότι μηδέν δεν μπορούμε να το κάνουμε..."

Πάει αυτό. Λέω λοιπόν να το βάλω 1-2 μέρες, να δώσω άλλη μία ευκαιρία πρώτα πριν αποφασίσω.

Τί δυό μέρες δηλαδή, το σετάρισα με το time.is αλλά ούτε μιά ώρα δεν μπορούσα να το φορέσω.

Το ρολόϊ έπαιρνε +30" το πρώτο δεκάωρο... Σε 24 ώρες ήταν χονδρικά στο +45" με +50".
Αν θυμάμαι καλά το βιβλίο της 8L που είχε το κουτί του ρολογιού έλεγε χρονομετρία από -20" ως +45", άρα within spec (δηλαδή θα πέσει φωτιά να μας κάψει).

Εκεί έκλεισε κι η απόφασή μου, ας το ρυθμίσει άλλος, εγώ δεν έχω όρεξη.
Εντάξει, ένα off κομμάτι μπορεί να είναι, δεν είπαμε ότι έχει κάτι ή είναι χαλασμένο.

Το βάζω αγγελία στα Ελληνικά φόρουμ, ως συνήθως δε φεύγει με τίποτα μέσα σε 1-2 μήνες.

Κανένα θέμα, έχω ταξίδι Ασία μπροστά μου, το παίρνω μαζί μου και θα το τραμπάρω. Υπάρχουν οι λύσεις για όλα.

Υπ'όψιν το ρολόϊ δεν έχει ακόμη μπει σε timegrapher να δω τί ακριβώς γίνεται με την "τέχνη ωρολογοποιϊας" της 'μοναδικής' εταιρείας που λέγεται Seiko...

Φθάνω Σιγκαπούρη, ένα δίωρο μετά την προσγείωση είμαι στα γνωστά μέρη και προσπαθώ να το σπρώξω.

Ο πρώτος ρολογάς δεν το παίρνει (δεν ασχολούνται με Prospex οι δυνατοί pre-owned dealers), ο δεύτερος το παίρνει αλλά χαμηλά [αναμενόμενο], κάνει όμως το ηθικά σωστό και προσφέρεται να το βάλει πάνω στο timegrapher...

Κι εκεί έρχεται η αποκάλυψη...
"Scattered points ολούθε στο γράφημα, όχι απλώς πάει μπροστά αλλά στην κυριολεξία καλπάζει και μάλιστα ακανόνιστα - κάκιστη εικόνα η οποία δεν διορθώνεται με απλή ρύθμιση, θέλει κάτι σαν μικρό service για να στρώσει, έλα να δεις..." (μου διαμηνύουν)

Το έβαλα πίσω στην τσάντα και κατ'ευθείαν στον τέταρτο όροφο που ο τρίτος dealer που είχα στα υπ'όψιν ευτυχώς το ήθελε - μάλιστα το πήρε για το γιό του...

Μου λέει σε κάποια φάση (όσο κοίταζα με τί θα το αλλάξω) "...Είναι σαν καινούργιο, γιατί το δίνεις; Γιατί δεν το φοράς;"
Τί να του πω. Ας είμαι εγώ ο περίεργος με τη χρονομετρία.

Στο καλό και με τη νίκη.
Κράτησα και το πολύ ωραίο μαμίσιο Prospex NATO που είχε μέσα (το είχα αντικαταστήσει με ένα Parachute NATO ολοκαίνουργιο - κανένας dealer δεν σε λυπάται, άρα δεν τους λυπόμαστε κι εμείς).

Το ρεζουμέ;

Μακριά από αυτή την εταιρεία [Seiko] και τους απαράδεκτους μηχανισμούς της.

Αν είχα δώσει €300 να πάρω 4R ή 6R (που το έχω κάνει κι αυτό δηλαδή αρκετές φορές - κι ούτε κι αυτό αξίζει) ίσως να το καταλάβαινα.

Όμως εδώ δεν είχα πληρώσει τρία κατοστάρικα, αλλά τρισήμιση χιλιάρικα μετά την έκπτωση και το tax-free, για τα everbright ατσάλια και τους μαλακισμένους αρύθμιστους μηχανισμούς των Ιαπώνων.
Κι όλα αυτά για ένα ρολόϊ με μηδενική αξία μεταπώλησης (βάλτε το κι αυτό στην εξίσωση).

Την έχουμε πατήσει τόσες φορές.
Δεν τους νοιάζει, τελεία και παύλα.
Το amplitude πρέπει να είναι στο 280 συν/πλην κάτι ψιλά, όχι ζενίθ/ναδίρ τύπου 220...

Είναι, λέει, μονταρισμένη στο χέρι η 8L στα Grand Seiko, ενώ στα Prospex δεν είναι (συν το ότι στα Prospex έχει και λιγότερο εκτενές adjustment ability).
Μα δεν με νοιάζει - εγώ πλήρωσα GS τιμή και το ρολόϊ πάει μπροστά ένα λεπτό τη μέρα, είμαστε με τα καλά μας;;;;;

Casio Duro, solar diver ή GS quartz (άντε και το πολύ spring drive GS) για μιά ζωή, καθόμαστε και πετάμε τα χρήματά μας στους ξεροκέφαλους αδιόρθωτους για κάκιστους αυτόματους μηχανισμούς.

Ποτέ ξανά.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτά που έγραψες... περιγράφεις ακριβώς την εικόνα που έχω στο μυαλό μου. Την καλύτερη δουλειά έκανες  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2160
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19437 στις: Αύγουστος 04, 2024, 21:05:40 μμ »
Πίκρα! Από ένα ρολόι τόσο ακριβό, δεν περιμένει κανείς τέτοιες επιδόσεις. Πάντως, έχω να πω ότι για ένα ρολόι καινούργιο, ίσως πρέπει να περιμένει ο αγοραστής ένα δίμηνο-τρίμηνο συνεχούς λειτουργίας και μετά

να απευθυνθεί στο επίσημο service, αν η χρονομετρία δεν είναι αυτή που υπόσχεται η εταιρεία. Και εδώ δεν ήταν. Στην σελίδα της SEIKO που ανέφερες, γράφει Precision:+15 to -10 seconds per day. Άρα θα

μπορούσες άνετα να απαιτήσεις το ρολόι να ρυθμιστεί, ώστε να βρει αυτήν την επίδοση, τουλάχιστον. Βέβαια και αυτή η αναφερόμενη επίδοση δεν είναι δα και τίποτα σπουδαίο, ώστε να υπερηφανεύεται μια

εταιρεία...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38653
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19438 στις: Αύγουστος 04, 2024, 22:36:00 μμ »
Να γράψω δυό κουβέντες εδώ, μετά την πρόσφατη ιδιαίτερα κακή προσωπική εμπειρία του Limited Edition SLA055J1 το οποίο έφερε undecorated μηχανή Grand Seiko - τη γνωστή 8L35.

..........................
..........................

Casio Duro, solar diver ή GS quartz (άντε και το πολύ spring drive GS) για μιά ζωή, καθόμαστε και πετάμε τα χρήματά μας στους ξεροκέφαλους αδιόρθωτους για κάκιστους αυτόματους μηχανισμούς.

Ποτέ ξανά.

Κων/νε,

Θεωρώ ότι έχεις αποκτήσει / φορέσει ρολόγια, που οι πιο πολλοί από εμάς , αντε να τα έχουμε δει σε φωτό.
Πρέπει να είσαι από τα πιο "πλούσια" σε εμπειρίες μέλη, τουλάχιστον του παρόντος φόρουμ. Σε άλλα, δεν ξέρω.

Τις ανωτέρω εμπειρίες, ( απογοήτευση - θυμό - πικρία ), τις βίωσα και εγώ, πρίν πολλά χρόνια, με διάφορες μάρκες που δοκίμασα, εκτός της αγαπημένης ακατανόμαστης, και η κατάληξη ήταν τα quartz, έστω και στην μορφή ενός Casio Duro, ή Citizen Excalibur, που ΚΑΙ χρονομετρία έχουν, ΚΑΙ το κόστος απόκτησης δεν είναι απαγορευτικό. Και ούτε σέρβις απαιτούν στην Ελβετία για 3 μήνες, ούτε ειδική αποστολή στην Ιαπωνία, ούτε να τα προσέχεις μην κτυπήσουν, μην βραχούν, μην τρανταχτούν στην μοτοσυκλέτα.

Φυσικά, τα Casio Duro, ή Citizen Excalibur χάνουν στο glamour, αλλά, αν έχεις "χορτάσει", είναι το τελευταίο που σε απασχολεί.

Ετσι, διατηρούμε κάποια κομμάτια - αγροτεμάχια του ιστορικού παρελθόντος - για Κυριακάς και Εορτάς - και τις υπόλοιπες ημέρες, ρολόγια από το Lidl  :D :D :D :D

Και ας λένε καποιοι "αφού το πλήρωσες, γιατί δεν το φοράς ?"  Γιατί με συγχίζει  ;D
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Dante80,jimis,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Ef.orange

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #19439 στις: Αύγουστος 05, 2024, 13:55:02 μμ »
Καλημέρα σας! Καλημέρα, αγαπητέ @Tangerine Dream !
(πριν από ελάχιστα λεπτά, σχεδόν είχα ολοκληρώσει μία ανάρτηση αλλά, παφ, έπεσε το φόρουμ).
Για την παρακάτω ανάρτηση ήθελα να σημειώσω κάποια πράγματα. Αρχικά να πω πως κι εγώ θεωρώ πως είσαι, αγαπητέ φίλε, από τα πιο αξιόλογα μέλη του φόρουμ, που πάντα τα λεγόμενά του συνοδεύονται από ισχυρές αποδείξεις και καθαρότητα λόγου.

Παρ' όλα αυτά, πιστεύω πως πάντα υπάρχει, και πρέπει να υπάρχει, αντίλογος. Θεωρώ, λοιπόν, πως υπάρχει ένας βιαστικός αφορισμός, και σε κάποια σημεία, ίσως, στενοχωρούν αρκετά μέλη και αναγνώστες του φόρουμ, που δεν είχαν ή δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες, για να ισχυροποιήσουν τις όποιες θέσεις τους. Βέβαια, από την άλλη, προσωπικά, ποτέ δεν πίστευα στο "πληρώνω όσα, κατέχω όσα, γνωρίζω".

Είμαι απ' την πλευρά εκείνη που πιστεύει πως η Seiko έχει λαμπρή, λαμπρότατη, ιστορία, παρόν και μέλλον, (δεν μπορώ, βέβαια και να επεκταθώ διότι εύκολα μπορώ και να εκτεθώ). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχω την εντύπωση πως η Seiko δεν είπε κάπου ψέματα, και γενικότερα, πιστεύω πως λέει και τα λιγότερα ψέματα, από πολλές εταιρίες, εκεί έξω.

Τηλεγραφικά, θα μπορούσα να σημειώσω μόνο κάποια γενικά, όπως: η ακρίβεια χρόνου μπορεί να αποκτηθεί και με 5 ευρώ ή μία πιστοποίηση COSC ακόμα και με 400 ευρώ (τυχαία παραδείγματα πάντα). Μία, μαζικής παραγωγής, ΕΤΑ, χρόνια τώρα, ταπεινώνει εύκολα αρκετές ακριβοθώρητες εταιρίες, ή πως την έχουν λεηλατήσει ακόμα περισσότερες. Ή ακόμα, γερμανικές εταιρίες, έχουν το συν/πλην μηδέν εύκολα στο τσεπάκι τους, με αξιόλογες/τίμιες τιμές. Πολλά μπορούμε να αναφέρουμε, και μόνο ενδεικτικά.

Να γράψω δυό κουβέντες εδώ, μετά την πρόσφατη ιδιαίτερα κακή προσωπική εμπειρία του Limited Edition SLA055J1 το οποίο έφερε undecorated μηχανή Grand Seiko - τη γνωστή 8L35.



Η σελίδα της εταιρείας για το συγκεκριμένο μηχανισμό είναι εδώ.

Το συγκεκριμένο ρολόϊ λοιπόν είναι reissue του κλασικού σχεδίου από τα τέλη της δεκαετίας του 1960.

Φέρει 'ειδικό' ατσάλι (με έξτρα επεξεργασία) που η εταιρεία το ονομάζει Everbright Steel και διατείνεται πως αντέχει πολύ περισσότερο τη διάβρωση από θαλασσινό νερό.

Το συγκεκριμένο κομμάτι αγοράστηκε από εμένα ολοκαίνουργιο ένα χρόνο ακριβώς πριν, σε boutique GS της Ασίας.

Από την αρχή η χρονομετρία ήταν κακή (για τα δικά μου δεδομένα), μιλάμε για +15" με +20" τη μέρα.

Κοιτώ τα specs, σαν το link της εταιρείας που έχω παραθέσει παραπάνω, και βλέπω ότι η χρονομετρία είναι κάπου εκεί (το οποίο εμένα με ενοχλεί διότι το ρολόϊ το αγόρασα με κίνητρο και assurance το όνομα "GS").

Το αφήνω, λέω άστο, πάει στο καλό. Αλλά το νόημα το είχα πιάσει ("μακριά από αυτούς - ποτέ ξανά"). Το βάζω στη θυρίδα.

Μέσα σε 12 μήνες το φόρεσα 7-8 φορές το πολύ. Ούτε νερά, ούτε καν να βγάλω από τη ζελατίνα το δεύτερο πολύ σπέσιαλ μπλε Prospex NATO που είχε στο κουτί.

Πάνω που πήγαινε το ρολόϊ να κλείσει χρόνο στα χέρια μου, λέω γιατί δεν το δίνεις να ησυχάσεις, αφού δεν το φοράς.

Μπρος πίσω στο νου μου, το δίνω δεν το δίνω, έχει 20-άρια lugs άρα κράτα το, έχει χρονομετρία που δεν σου αρέσει άρα δώσε το.
Όχι, θα το δώσω στον Τάσο και θα μου το ρυθμίσει, άρα το κρατώ, μπα, καινούργιο ρολόϊ τώρα θα το ανοίγουμε; Όχι, δώστο. Μπρος - πίσω.

Παίρνω τον Τάσο τηλέφωνο (ο ωρολογοποιός που έχω στο κέντρο της Αθήνας) που ήδη δε θέλει να ακούει για 6R/8L και λοιπά.
"Ρε συ Τάσο τί να κάνουμε με δαύτο;"

"Κωνσταντίνε, θα σου πω ένα πράγμα. Πήρα τις προάλλες τηλέφωνο τη Seiko στη Θεσαλλονίκη, και τους ρώτησα για την ακρίβεια των μηχανισμών.

Μου είπαν ότι αν το ρολόϊ έχει amplitude πάνω από 220 (!!!) η εταιρεία το θεωρεί within specs και δεν τρέχει τίποτα.

Αν το φέρεις εγώ θα στο ρυθμίσω, δεν υπάρχει θέμα, αλλά να ξέρεις ότι μηδέν δεν μπορούμε να το κάνουμε..."

Πάει αυτό. Λέω λοιπόν να το βάλω 1-2 μέρες, να δώσω άλλη μία ευκαιρία πρώτα πριν αποφασίσω.

Τί δυό μέρες δηλαδή, το σετάρισα με το time.is αλλά ούτε μιά ώρα δεν μπορούσα να το φορέσω.

Το ρολόϊ έπαιρνε +30" το πρώτο δεκάωρο... Σε 24 ώρες ήταν χονδρικά στο +45" με +50".
Αν θυμάμαι καλά το βιβλίο της 8L που είχε το κουτί του ρολογιού έλεγε χρονομετρία από -20" ως +45", άρα within spec (δηλαδή θα πέσει φωτιά να μας κάψει).

Εκεί έκλεισε κι η απόφασή μου, ας το ρυθμίσει άλλος, εγώ δεν έχω όρεξη.
Εντάξει, ένα off κομμάτι μπορεί να είναι, δεν είπαμε ότι έχει κάτι ή είναι χαλασμένο.

Το βάζω αγγελία στα Ελληνικά φόρουμ, ως συνήθως δε φεύγει με τίποτα μέσα σε 1-2 μήνες.

Κανένα θέμα, έχω ταξίδι Ασία μπροστά μου, το παίρνω μαζί μου και θα το τραμπάρω. Υπάρχουν οι λύσεις για όλα.

Υπ'όψιν το ρολόϊ δεν έχει ακόμη μπει σε timegrapher να δω τί ακριβώς γίνεται με την "τέχνη ωρολογοποιϊας" της 'μοναδικής' εταιρείας που λέγεται Seiko...

Φθάνω Σιγκαπούρη, ένα δίωρο μετά την προσγείωση είμαι στα γνωστά μέρη και προσπαθώ να το σπρώξω.

Ο πρώτος ρολογάς δεν το παίρνει (δεν ασχολούνται με Prospex οι δυνατοί pre-owned dealers), ο δεύτερος το παίρνει αλλά χαμηλά [αναμενόμενο], κάνει όμως το ηθικά σωστό και προσφέρεται να το βάλει πάνω στο timegrapher...

Κι εκεί έρχεται η αποκάλυψη...
"Scattered points ολούθε στο γράφημα, όχι απλώς πάει μπροστά αλλά στην κυριολεξία καλπάζει και μάλιστα ακανόνιστα - κάκιστη εικόνα η οποία δεν διορθώνεται με απλή ρύθμιση, θέλει κάτι σαν μικρό service για να στρώσει, έλα να δεις..." (μου διαμηνύουν)

Το έβαλα πίσω στην τσάντα και κατ'ευθείαν στον τέταρτο όροφο που ο τρίτος dealer που είχα στα υπ'όψιν ευτυχώς το ήθελε - μάλιστα το πήρε για το γιό του...

Μου λέει σε κάποια φάση (όσο κοίταζα με τί θα το αλλάξω) "...Είναι σαν καινούργιο, γιατί το δίνεις; Γιατί δεν το φοράς;"
Τί να του πω. Ας είμαι εγώ ο περίεργος με τη χρονομετρία.

Στο καλό και με τη νίκη.
Κράτησα και το πολύ ωραίο μαμίσιο Prospex NATO που είχε μέσα (το είχα αντικαταστήσει με ένα Parachute NATO ολοκαίνουργιο - κανένας dealer δεν σε λυπάται, άρα δεν τους λυπόμαστε κι εμείς).

Το ρεζουμέ;

Μακριά από αυτή την εταιρεία [Seiko] και τους απαράδεκτους μηχανισμούς της.

Αν είχα δώσει €300 να πάρω 4R ή 6R (που το έχω κάνει κι αυτό δηλαδή αρκετές φορές - κι ούτε κι αυτό αξίζει) ίσως να το καταλάβαινα.

Όμως εδώ δεν είχα πληρώσει τρία κατοστάρικα, αλλά τρισήμιση χιλιάρικα μετά την έκπτωση και το tax-free, για τα everbright ατσάλια και τους μαλακισμένους αρύθμιστους μηχανισμούς των Ιαπώνων.
Κι όλα αυτά για ένα ρολόϊ με μηδενική αξία μεταπώλησης (βάλτε το κι αυτό στην εξίσωση).

Την έχουμε πατήσει τόσες φορές.
Δεν τους νοιάζει, τελεία και παύλα.
Το amplitude πρέπει να είναι στο 280 συν/πλην κάτι ψιλά, όχι ζενίθ/ναδίρ τύπου 220...

Είναι, λέει, μονταρισμένη στο χέρι η 8L στα Grand Seiko, ενώ στα Prospex δεν είναι (συν το ότι στα Prospex έχει και λιγότερο εκτενές adjustment ability).
Μα δεν με νοιάζει - εγώ πλήρωσα GS τιμή και το ρολόϊ πάει μπροστά ένα λεπτό τη μέρα, είμαστε με τα καλά μας;;;;;

Casio Duro, solar diver ή GS quartz (άντε και το πολύ spring drive GS) για μιά ζωή, καθόμαστε και πετάμε τα χρήματά μας στους ξεροκέφαλους αδιόρθωτους για κάκιστους αυτόματους μηχανισμούς.

Ποτέ ξανά.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
george_,trelovet,
No reactions